Krótki przewodnik po Wyspie Šolta

Wyspa Šolta “chodziła” za mną już parę lat. Wiele dobrego o niej słyszałam od moich znajomych Chorwatów, którzy zapewniali mnie, że na pewno będę zauroczona tym zakątkiem Chorwacji. Podczas moich spotkań z panem Ante w Mimicach (którego żona właśnie pochodzi z tej wyspy) co roku rozmawialiśmy o wyspie, a ja co roku odkładałam wyjazd na następny raz. W końcu w sezonie jesiennym 2020 zaplanowałam, że spędzę na wyspie kilka dni, żeby przekonać się o magii i niezwykłości tego miejsca. Moim lokalnym przewodnikiem była Katarina – dziewczyna, która pochodzi z wyspy i obecnie pracuje w branży turystycznej i w nieruchomościach. Dzięki niej, można na wyspie wynająć luksusową willę lub kupić dom na Šolcie.

W końcu zabrałam się na spisanie moich wrażeń na łamach tej strony. Na początek wpis dotyczący podstawowych informacji o wyspie, w następnych przejdę do omawiania miejsc, które razem z Katariną odwiedziłam. Na początek jednak chciałabym, żebyście spojrzeli na wyspę z góry. Zabieram Was na lot motoszybowcem nad Adriatyk, pod nami zielona wyspa Šolta.

Wyspa Šolta jest trzecią co do wielkości chorwacką wyspą na Adriatyku. Jej powierzchnia wynosi 58,18 km kw, długość 19 km; szerokość do 5 km, długość linii brzegowej 79,45 km. Šolta leży na zachód od wyspy Brač, na północ od wyspy Vis, na północny zachód od wyspy Hvar i na południe od wyspy Čiovo.

Šolta ma osiem miejscowości: Gornje, Srednje i Donje Selo, centrum administracyjne Grohote we wnętrzu wyspy oraz miejscowości portowe: Rogac, Nečujam, Stomorska i Maslinica. Wszystkie miejscowości połączone są jedna czternastokilometrową drogą biegnącą ze wschodu na zachód.

Znakiem rozpoznawczym i symbolem wyspy Šolta jest sowa Čuvita. Wyspę zamieszkuje ponad 105 innych gatunków ptaków, wśród nich orzeł stepowy, który nie występujący w żadnym innym zakątku Chorwacji.

JAK DOJECHAĆ NA WYSPĘ?

Miejscowością skomunikowaną z kontynentem jest Rogač. To tu dopływają promy ze Splitu. Jeśli chcesz dostać się na wyspę wraz ze swoim autem musisz wybrać przewoźnika Jadrolinia (Split, Obala kneza Domagoja). Czas trwania rejsu to ok. 1 godziny. W sezonie wakacyjnym promy kursują 6 razy w ciągu dnia, więc można podróż dopasować do swoich potrzeb. Link do rozkładu promów w sezonie 2021 znajdziesz tutaj.

Jeśli nie chcesz na wyspie korzystać z auta to możesz dopłynąć katamaranem Krilo Shipping Company. Czas podróży to 30 minut. Rozkład kursowania obu linii znajdziesz tutaj. Z Rogac możesz dojechać do innych miasteczek wyspy lokalnym autobusem. Rozkład znajdziesz tutaj.

Ponadto dużo lokalnych firm oferuje jednodniowe wycieczki statkiem z Trogiru czy Splitu. Oprócz możliwości zwiedzania wyspy i jej głównych miejscowości organizatorzy oferują kąpiel w szoltańskich zatokach, a także posiłek na statku.

Jeśli przylatujesz do Chorwacji samolotem to z lotniska Split dojedziesz autobusem do centrum miasta na dworzec autobusowy. Obok dworca znajdziesz przystań promową przewoźnika Jadrolinia, z której odpływają promy na wyspę.

Poniżej galeria zdjęć z miejscowości Rogač, które wita wszystkich przypływających na wyspę.

CZYM ZAJMUJĄ SIĘ MIESZKAŃCY WYSPY?

Głównym zajęciem mieszkańców wyspy, oprócz turystyki jest rolnictwo. Uprawa oliwek jest tu główną działalnością rolniczą. Wyspę porastają bardzo stare gaje oliwne, a popularnymi odmianami są Šoltanka oraz Oblica, która jest symbolem Dalmacji. Oliwka słynie z doskonałej zdolności do wzrostu przy bardzo małych ilościach wody, a jej owoce są dobre zarówno do jedzenia, jak i do produkcji oliwy. Ciekawostką może być fakt, że oliwa z oliwek z Šolty jest od 2016 roku chroniona europejską nazwą pochodzenia. Więcej o produkcji oliwy i niezwykłym zakładzie przetwórstwa oliwy Olynthia Natura na wyspie przeczytacie tutaj.

Wyspa słynie również z licznych winnic. Młodzi winiarze zaangażowani są w rewitalizację autochtonicznej odmiany winorośli zwanej „dobričić”. Ponadto mieszkańcy wyspy zajmują się również pszczelarstwem. Bardzo popularnym miodem jest miód z dzikiego rozmarynu lokalnie nazywany Olyntio, który znany był już w czasach antycznych. W sklepikach z pamiątkami z wyspy można nabyć smaczne miody z tego regionu. Słoiczek takiego słodkiego i zdrowego miodu to niewątpliwie skarb, który warto zabrać ze sobą do domu.

RAJ DLA ŻEGLARZY

Wyspa Šolta jest rajem dla żeglarzy. To tu, w dziewiczych, krystalicznie czystych zatoczkach żeglarze cumują swoje jachty i odpoczywają od turystycznego zgiełku większych chorwackich marin. Głównym portem dla jachtów jest miejscowość Rogač, ale liczne zatoczki wyspy kuszą, żeby w nich zacumować jacht i skorzystać z ofert wyśmienitych restauracji, które nastawione są głównie na żeglarzy (do niektórych dojazd autem jest bardzo utrudniony). Atutem wyspy, z którego najwięcej mogą skorzystać żeglarze są przepiękne, dzikie zatoczki, które większości niedostępne są od strony lądu. Niestety nie każdy turysta będzie miał ten przywilej, żeby je odwiedzić. Wyspa to prawdziwa oaza spokoju, nieskazitelnej przyrody, miejsc, w których czas się zatrzymał.

WAŻNE INFORMACJE, WAŻNE MIEJSCA

  • Poczta ul. Podkuća 4, Grohote tel. 00385 21 654 124 czynna w sezonie 15.6-15.9 w godzinach pn – pt: 7.30 -14.00, sb 8.00-12.00
  • Posterunek Policji ul. Podkuća 6, Grohote, tel. 00385 21 654 179
  • Przychodnia ul. Podkuća 31, Grohote, tell. 00385 21 654 493, 00385 21 654 373
  • Apteka Svalina Grohote, Gustirna 15, tel. 00385 21 654 701, czynna 8.00 – 15.00 w dni robocze, sb 8.00 – 12.00
  • Taxi Šolta, tel. 00385 91 393 1303
  • Stacja benzynowa INA,Obala Sv. Terezije 2, Rogač, czynna pon-czw 8.00 – 14.00, pt 14.00 – 19.00, sb 8.00 – 14.00
  • Kantor wymiany walut, ul. Gustirna 16, Grohote
  • Centrum nurkowe Leomar, Riva Pelegrin 47, Stomorska, 00385 21 658 302; 00385 91 141 2577
  • Wynajem skuterów, Stomorska tel. 00385 95 914 1877
  • Wynajem kajaków, SUP-ów, rowerów tel. 00385 99 37 92 353
  • Wynajem motorówek tel. 00385 95 552 2623

Wkrótce kolejny posty o wyspie – najpiękniejsze zatoki oraz najpiękniejsze miasteczka.

Tymczasem zapraszamy Was do galerii zdjęć z wyspy. Więcej zdjęć przy kolejnych postach.

Dodaj komentarz