PASZPORT CZY DOWÓD OSOBISTY?

Obywatele RP mogą przekraczać granicę zarówno na paszporcie, jak i dowodzie osobistym. Rekomendujemy jednak, oprócz dowodu osobistego, posiadanie ze sobą paszportu, ponieważ większość gruzińskich urzędów oraz punktów usługowych uznaje wyłącznie paszport, jako dokument potwierdzający tożsamość. Wjazd do Gruzji dla obywateli RP jest bezwizowy. Polacy nie podlegają również w Gruzji obowiązkowi meldunkowemu.

PRZEPISY CELNE

Kwotę do 14.000 euro można wwieść bez deklaracji celnej

Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonej ilości alkoholu do 4 litrów. W drodze powrotnej warto pamiętać, iż zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego, na obszar celny UE można wwieźć do kraju 1 litr alkoholu powyżej 22%  albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.

Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. Należy pamiętać, iż w przypadku leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu wystawiającego receptę lekarza wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski. Recepta powinna zawierać informację o zalecanym dozowaniu leków przez pacjenta. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty (bardzo popularne, przeciwbólowe), w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Przed wyjazdem warto sprawdzić swoją podręczną apteczkę korzystając ze spisu substancji niedowolnych, znajdujących się na stronie:

https://www.rs.ge/Default.aspx?sec_id=5982&lang=2#

 

 

WALUTA, PŁATNOŚCI

Obowiązującą walutą w Gruzji jest lari, która dzieli się na 100 tetri. Nie ma możliwości wymiany polskiej waluty na gruzińskie lari (GEL), w kantorach najczęściej wymieniane waluty to euro i dolar.

Karty płatnicze i kredytowe (American Express, VISA, MasterCard/EuroCard, Maestro) są powszechnie akceptowane (można nimi także podejmować gotówkę z bankomatów). Jedynie małe sklepy nie posiadają odpowiednich terminali. Przed zamiarem dokonania zakupów warto upewnić się, czy terminal jest sprawny!

Polecamy posiadanie karty REVOLUT, dzięki której bez prowizji wypłacisz gotówkę z bankomatu i zapłacisz kartą w sklepie.