czarnogóra przydatne informacjeCZARNOGÓRA

Przydatne informacje, jakie należy przeczytać przed wyjazdem na urlop nad Adriatyk

TELEFONY ALARMOWE:

Telefon alarmowy: 112
Policja: 92
Straż Pożarna: 93
Pogotowie: 94

FAQ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZEZ NASZYCH KLIENTÓW

PORADNIK “POLAK ZA GRANICĄ”

“Polak za granicą”.

AMBASADA RP W PODGORICY

ul. 8 Marta 72, 81000 Podgorica
telefon: (00-382) 81 662 442, 81 662 394
faks: (00-382) 81 662 397

OPIEKA MEDYCZNA

W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest bezpłatna, ale na stosunkowo niskim poziomie. Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi od 20 do 25 EUR (bez opłat za dodatkowe badania diagnostyczne i zabiegi). Bezpłatna opieka medyczna przysługuje polskim turystom w ograniczonym zakresie – tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zasłabnięcie). Chcąc skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej, należy okazać polski paszport oraz udowodnić fakt posiadania ubezpieczenia na terytorium RP.
Apteki są dobrze zaopatrzone i nie wymaga się w nich recept.

OPŁATA KLIMATYCZNA I ZAMELDOWANIE

Każdy turysta przebywający na terenie Czarnogóry musi być zameldowany przez właściciela obiektu. Na początku pobytu właściciel poprosi od gości dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) celem dokonania meldunku. Proszę na to zwracać uwagę i upomnieć się o dokument potwierdzający meldunek.
Właściciel zobowiązany jest również opłacić za każdego gościa opłatę klimatyczną. Wysokość opłaty może być inna w każdej miejscowości, różnice są bardzo niewielkie i  dla ułatwienia przyjmuje się następujące stawki:

  •  osoby pow. 18 roku życia: 1 EUR/doba
  • dzieci od 12 do 18 roku życia: 0,5 EUR/doba
  • dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą

W ofertach zawartych na stronach serwisu CroDea.pl opłata klimatyczna jest płatna dodatkowo lub zawarta w cenie. Taka informacja znajduje się przy każdym z cenników.

UBEZPIECZENIE DLA PODRÓŻNYCH

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Nie wychodząc z domu możesz ubezpieczyć się u nas wybierając pakiet Inter Tour – NNW, koszty leczenia, OC w życiu prywatnym oraz opcjonalnie ubezpieczenie bagażu. Dla klientów, którzy zarezerwowali apartament w serwisie CroDea.pl mamy 20% rabat.
Współpracujemy z Towarzystwem Ubezpieczeń Inter Polska.
Więcej o naszej ofercie tutaj.