CHORWACJA
INFORMACJE OGÓLNE, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ PRZED WYJAZDEM NA URLOP

Oficjalna nazwa: Republika Chorwacka
Ustrój: prezydencki, demokracja parlamentarna
Stolica: Zagrzeb
Język: chorwacki
Waluta:  EUR  (od 1.01.2023)
Powierzchnia: Część lądowa wynosi 56 594 km², powierzchnia morskich wód terytorialnych 31 067 km².
Ludność: 4 437 460 mieszkańców.
Długość linii brzegowej: 6 278 km, z tego 4 398 km to wybrzeża wysp i wysepek.
Liczba wysp i wysepek: 1 244; największe wyspy to Krk i Cres; 50 wysp zamieszkanych.
Najwyższy szczyt: Dinara 1 831 m n.p.m.

Od 1.07.2013 Republika Chorwacka jest członkiem Unii Europejskiej, a od 1.01.2023 członkiem Strefy Schengen (brak granic z sąsiadującymi krajami EU – Słowenią oraz Węgrami).

flaga Chorwacji

“Mały kraj na wielkie wakacje” – to hasło promujące Chorwację na świecie

To niezwykle urzekająca kraina, który rozkochuje w sobie niemalże każdego turystę. Bajeczne krajobrazy chorwackiego wybrzeża i niezwykła feria barw – turkus Adriatyku, soczysta zieleń śródziemnomorskiej roślinności, szarość i biel skał wcinających się w morze powoduje, iż o Chorwacji można powiedzieć – raj na ziemi.

Nie ulega wątpliwości, że największą atrakcją Chorwacji jest wybrzeże Adriatyku, które ciągnie się od granicy ze Słowenią do granicy z Czarnogórą, obejmując przy tym 1185 wysp.
Każdy znajdzie tu swoje miejsce –plażowicz – wspaniałe, różnorodne plaże z krystalicznie czystym morzem, żeglarz – 48 portów rozsianych po całym wybrzeżu, pasjonat nurkowania odkryje niesamowity podwodny świat flory i fauny.

Z dala od plaż, ogromne masywy górskie Učka, Biokovo i Velebit przyciągają swą potęgą miłośników wspinaczki, sportów ekstremalnych i amatorów wędrówek po górach.

W głębi lądu znajduje się oaza rwących potoków, grzmiących wodospadów i turkusowych, kaskadowych jezior – czyli Park Narodowy Jeziora Plitwickie (wpisany na listę UNESCO) i nieco mniejszy Park Narodowy Krka. Parki te są zwykle „obowiązkową” pozycją w programie każdej wycieczki.

Zróżnicowany krajobraz powoduje, że każdy będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie, bo odnajdzie w Chorwacji coś, co jest bliskie sercu.

Chorwacja to nie tylko uczta dla oka, to również uczta intelektualna. To kraj, w którym na każdym kroku turysta styka się za zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

To niezwykłe bogactwo architektury i przyrody przeplata się z fenomenami kulturowymi. Dzięki nim Chorwacja zalicza się do krajów z największą ilością chronionych dóbr niematerialnych na świecie, które zostały wpisane na Listę UNESCO (obecnie jest ich aż 10).
Jednym z przykładów jest koronkarstwo z Pagu.

Na koniec nie wypada nie wspomnieć o kuchni. Już sam zapach, który wieczorem rozchodzi się pomiędzy restauracjami gęsto rozsianymi na starówkach małych miasteczek przyprawia o dobry nastrój i pobudza zmysły. Połączenie grillowanych ryb, owoców morza, mięsa, ziół i oliwy daje niesamowity aromat i stanowi niezwykłą ucztę dla podniebienia.

Galeria zdjęć – Zagrzeb