KLIMAT W CHORWACJI

Chorwacja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego na wybrzeżu i umiarkowanego w głębi kraju. Temperatura na wybrzeżu waha się od 4-5 °C zimą do 35 ° latem. Woda w Adriatyku jest zawsze ciepła: od 12°C zimą do 26 °C latem.

Prognoza pogody na 5 dni dla Chorwacji:

http://www.podlupom.com/vreme_hrvatska.php

http://prognoza.hr/sedam.php?id=sedam&param=Hrvatska&code=14445

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Większość ofert znajdujących się w Serwisie CroDea.pl znajduje się na terenach górzystych. Oznacza to, że wybierając się do Chorwacji trzeba mieć świadomość, że bardzo często turysta napotka się na drogi strome, kręte i wąskie. Przed dokonaniem rezerwacji proszę więc zastanowić się, czy kraj/region do którego się wybieracie spełnia Wasze oczekiwania. Wiadomo, że powroty z plaży stromą drogą mogą być nieprzyjemne dla rodzin z małymi dziećmi, ludzi starszych czy z problemami zdrowotnymi. Problem mogą stanowić również drogi dojazdowe do miejscowości czy do konkretnych apartamentów. Nie zawsze są one łatwe i wymagają od kierowców większej koncentracji i umiejętności. Jest to urok krajów bałkańskim i planując swój letni wypoczynek proszę mieć świadomość specyfiki tego regionu.

Galeria zdjęć – ukształtowanie terenu

PLAŻE W CHORWACJI

  • Plaże w Chorwacji są zwykle kamieniste, jedynie w małych zatokach można spotkać żwir czy piasek. Jeśli ktoś szuka piaszczystych plaż to zdecydowanie polecamy południową Czarnogórę i plażę zwaną Velika Plaza.
  • Większość obiektów znajdujących się na stronie Serwisu CroDea.pl położonych jest przy plażach drobnokamyczkowych, z łagodnym wejściem do wody. Plaże te możemy z pełną odpowiedzialnością polecać rodzinom z dziećmi.
  • Na każdym chorwackim straganie w miejscowościach nadmorskich można kupić miękki podkład na plażę (np. karimatę), a także obuwie plażowe chroniące stopy przed kamieniami i jeżowcami. Ceny są niewysokie, jakość tych produktów oczywiście odpowiada cenie, ale można to potraktować jako zakup na jeden sezon. Nie warto więc zabierać całego plażowego ekwipunku z Polski.Jeżowce –
  • Plaże dla nudystów noszą nazwę FKK. Obowiązuje tam zakaz wstępu w ubraniach i pobiera się symboliczne opłaty za wejście.
  • Jeżowce (typ szkarłupnie) – temat trochę wyolbrzymiony, spędzający często  sen z powiek zatroskanych rodziców. Powodów do zmartwień nie ma, bowiem jeżowce to morskie zwierzęta żyjące głównie w zakamarkach, skalnych wgłębieniach, w miejscach zacisznych, spokojnych. Częściej spotkasz je na dzikich, skalistych plażach niż na żwirowych plażach pełnych turystów. Jeżowce mają ciemną barwę, więc doskonale je widać podczas wchodzenia do wody. Nadepnięcie jeżowca nie należy do przyjemnych rzeczy. Ukłucie kolcami powoduje bardzo silny, natychmiastowy ból, trwający nawet kilka godzin. Ciało w miejscach ukłucia drętwieje i przybiera ciemną barwę.
    Co robić w przypadku ukłucia? Po pierwsze zadbać o to, żeby dokładnie oczyścić ranę z igieł jeżowca (igły są bardzo kruche) i ją zdezynfekować. Dbać o właściwą higienę rany i kontrolować na bieżąco, czy gojenie przebiega bez żadnych komplikacji. Pamiętaj, że rany goją się wolno i są podatne na infekcje. W przypadku, kiedy czujesz, że sam sobie z tematem nie radzisz – udaj się do lekarza!
  • Jeśli jesteś użytkownikiem motorowych sprzętów wodnych zadbaj o to, aby nie pływać w pobliżu kąpielisk. Grożą za to wysokie kary!

Najpiękniejsze plaże w Chorwacji – subiektywnie, zobacz film na youtube: tutaj

 

Galeria zdjęć – plaże

POŻARY

Chorwacja to kraj, w którym upały i kilkutygodniowy brak deszczu latem to codzienność. Nie zapominaj o tym, że w takiej sytuacji wzrasta zagrożenie pożarami. Dbaj o to, aby w niedozwolonych miejscach nie rozpalać ognisk, nie grillować. Nie zostawiaj również niedopałków oraz materiałów łatwopalnych, kiedy jesteś na łonie przyrody. Pożary lasów zdarzają się niestety bardzo często w Chorwacji, w takiej sytuacji unikaj kąpieli w miejscach, które służą jednostkom gaśniczym do tankowania samolotów.

Galeria zdjęć – samoloty gaśnicze