Przejazd do Chorwacji samochodem 2020 a koronawirus

W końcu pojawiła się długo wyczekiwana decyzja rządu RP odnośnie otwarcia granic. Wiemy już, że nasze granice będą otwarte od 13.06.2020  i tym samym zniesiona zostaje kontrola na granicy.

Zgodnie z przepisami od 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają  prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Służby będą prowadziły jedynie wyrywko kontrole.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/13-czerwca-otwieramy-granice–kontrole-tylko-wyrywkowo

W poprzednich postach pisaliśmy o możliwości wjazdu Polaków na teren Republiki Chorwackiej.

Patrz tu: https://www.crodea.pl/urlop-w-chorwacji-sytuacja-na-dzien-3-06-2020/

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem wypełnić formularz online.

Wielu z Was pyta nas o warunki wjazdu do krajów tranzytowych. Zebraliśmy dla Was wszystkie istotne informacje na ten temat, oczywiście sytuacja z COVID -19  jest dynamiczna i należy przed wyjazdem sprawdzić, czy w międzyczasie nie zmieniły się przepisy.

  • NIEMCY

Wjazd z Polski do Niemiec nie podlega żadnym ograniczeniom. Do 15.06.2020 r. prowadzone są tymczasowe kontrole na granicach wewnętrznych przy wjeździe do Niemiec z Austrii, Danii, Francji, Szwajcarii.

WAŻNE! Podczas podróży prywatnym samochodem w aucie mogą się znajdować członkowie z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Pomiędzy członkami dwóch gospodarstw domowych należy zachować co najmniej 1,5 m odległości.

  • AUSTRIA

Tranzyt przez Austrię możliwy jest bez zaświadczenia lekarskiego bez zatrzymywania się, o ile istnieje możliwość opuszczenia kraju.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/austria

  • CZECHY

Od 15.06.2020 możliwy będzie tranzyt przez Czechy dla obywateli RP, ponieważ nasz kraj został zakwalifikowany do listy krajów bezpiecznych (green). Wyjątkiem wg stanu na 15.6 jest województwo śląskie. Mieszkańcy tego regionu Polski chcąc wjechać do Czech muszą pokazać negatywny wynik testu na COVID-19. Sytuacja jest dynamiczna, Czesi mają aktualizować mapę regionów z oznaczonym stopniem ryzyka raz na tydzień.

Oczywiście dla bezpieczeństwa przed podróżą radzimy upewnić się, że status naszego kraju pod względem sytuacji związanej z COVID-19 nie zmienił się na orange czy red, czyli średniego lub wysokiego ryzyka.

żródło: https://www.mvcr.cz/mvcren/article/coronavirus-information-of-moi.aspx

  • SŁOWACJA

Od 20.06.2020 od godz. 6.00 rano możliwy jest wjazd Polaków na teren Słowacji bez żadnych ograniczeń.

 

  • SŁOWENIA

Przejazd przez Słowenię dla obywateli RP jest możliwy bez ograniczeń pod warunkiem, że pobyt w Słowenii nie przekracza 24 h.

Uwaga! Podczas planowania trasy sprawdź czy twój punkt graniczny jest czynny.

https://www.policija.si/eng/newsroom/news-archive/103470-crossing-the-state-border-during-the-coronavirus-epidemic

 

  • WĘGRY

Od 18.06.2020 Węgry otwierają swoje granice dla Polaków bez obowiązku odbycia kwarantanny.

  • BOŚNIA I HERCEGOWINA

Obywatele Polski w celach turystycznych mogą wjechać do BiH tylko: przez tzw. korytarz w Neum na trasie Dubrownik – reszta Chorwacji.

Uwaga! Wymagane jest posiadanie paszportu. BiH zawiesiła wjazd na podstawie samego dowodu osobistego.

MSZ nie posiada informacji, kiedy można oczekiwać zmiany warunków wjazdu.

https://www.gov.pl/web/bosniaihercegowina/informacje-dla-podrozujacych

Aktualizacja: 19.06.2020

Dodaj komentarz