Urlop w Chorwacji – sytuacja na dzień 3.06.2020

Podajemy Państwu najświeższe informacje związane z podróżowanie do Chorwacji w sezonie letnim 2020. Na pewno wiele osób zastanawia się, co robić w tej sytuacji, jak wyglądać będzie podróż, pobyt w Chorwacji i czy w ogóle jest sens rezerwować w tym roku apartamenty w Chorwacji.

Spieszymy z odpowiedzią, że oczywiście, że jest sens. Sytuacja związana z COVID19  w tym kraju jest dużo lepsza na chwilę obecną niż u nas, praktycznie nie notuje się nowych przypadków. Chorwacja wprowadziła również zasady, wg których wszyscy związani z obsługą ruchu turystycznego muszą funkcjonować.

Poza tym sytuacja z dostępnością apartamentów jest dosyć dobra. Przez kilka miesięcy wstrzymane były rezerwacje, część osób przeniosła swoje rezerwacje na 2021, więc mamy trochę wolnych nowych terminów.

Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje, które pojawiły się na stronie croatia.hr – oficjalnym portalu promującym Chorwację jako turystyczną destynację.

Oto najważniejsze zagadnienia, na które powinniśmy zwrócić uwagę podejmując decyzję o wyjeździe do Chorwacji.

Czy jest bezpiecznie podróżować do Chorwacji?

  • Chorwacja w tym momencie jest otwarta dla turystów. Wymagania jeśli chodzi o mogą się nieznacznie różnić między obywatelami niektórych krajów EU, ale dla 10 krajów w tym Polski wjazd do Chorwacji jest możliwy bez ograniczeń.
  • Każdy podróżujący powinien się zarejestrować na portalu  https://entercroatia.mup.hr/

Wypełniając wcześniej formularz online skrócimy sobie czas oczekiwania na granicy. Formularz jest już dostępny w j. polskim. Po wysłaniu formularza turysta otrzyma wszystkie niezbędne informacje związane z COVID19 opracowane przez chorwackie Ministerstwo Zdrowia.

  • Planując wyjazd do Chorwacji trzeba dokonać wcześniej rezerwacji noclegu. Wyjazd bez takiej rezerwacji nie jest możliwy, ponieważ na etapie wypełniania formularza trzeba wprowadzić adres obiektu.
  • Formularz zgłoszenia podróży jest ważny, jeśli przy przekraczaniu granicy okażecie Państwo paszport lub dowód osobisty (obywatele UE), który podaliście Państwo w formularzu.
  • Chorwacja nie wymaga okazywania na granicy wyników testów na COVID19

Jak wygląda sprawa z hotelami, kempingami, restauracjami, placami zabaw, parkami wodnymi?

  • Duża część hoteli, ośrodków wypoczynkowych, prywatnych apartamentów wznowiła już działalność lub wznowi je wkrótce. Każdy obiekt musi spełnić określone wymagania sanitarne, które zostały im narzucone.
  • Od 11.05.2020 restauracje i kawiarnie rozpoczęły swoją działalność, oczywiście z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa.
  • Przestrzenie publiczne otwierają się dla ludzi. Czynne są parki, place zabaw, baseny, od 11.05 otwarte są parki narodowe. Plaże również czekają na turystów.

Podróżowanie po Chorwacji

  • Ruch morski pomiędzy kontynentem, a wyspami funkcjonuje bez ograniczeń.
  • Ruch lądowy (autobusy, pociągi) kursują po kraju bez ograniczeń

Informacja pochodzi ze strony:

https://www.croatia.hr/en-GB/coronavirus-2019-ncov-q-and-a

 

Dodaj komentarz