riwiera budvańska
Wybierz miejscowość:

Najchętniej odwiedzana część Riwiery Czarnogórskiej to Riwiera Budvańska, zajmująca pas wybrzeża z malowniczymi plażami o długości ponad 35 km. Plaże w tej okolicy należą do najpiękniejszych, największych i najchętniej odwiedzanych przez turystów. Tu właśnie tu znajdują się najmodniejsze kurorty turystyczne kraju – Budva – zwana Miami Czarnogóry, Petrovac oraz klejnot Adriatyku – Sv. Stefan.

To doskonałe miejsce zarówno dla miłośników kąpieli słonecznych (panuje tu klimat podzwrotnikowy ze średnimi temp. w miesiącach od 22°C do 28°C i temp. wody od 21°C do 23°C.), jak również dla amatorów czynnego wypoczynku na łonie natury oraz pasjonatów zabytkowych miast.

Dogodne położenie Budvy sprawia, że zasięgu kilkudziesięciu kilometrów znajdują się najpiękniejsze zakątki Czarnogóry, które naprawdę warto zobaczyć tj.:

     • Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego (ok. 40 km na wschód od Budvy) urzekające niezwykłym bogactwem flory i fauny (żyje tu ok. 264 gatunków ptaków) z ostatnim w Europie siedliskiem pelikanów. Jezioro Szkoderskie to największy akwenem śródlądowym na Półwyspie Bałkańskim.
     • Park Narodowy Lovćen (ok. 35 km na północ od Budvy) polecany dla miłośników górskich wędrówek. Najwyższą górą jest Jezerski vrh (1657 m n.p.m.) – na jego szczycie znajduje się mauzoleum czarnogórskiego poety romantycznego – Piotra II Petrovića-Njegosza.
     • Kotor (ok. 20 km na północ od Budvy) – fascynujące portowe miasto, położone nad Zatoką Kotorską, pełne zabytkowych budowli: kościołów, cerkwi, pałaców i bram. Wpisane zostało w 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większość zabytków pochodzi z okresu średniowiecza – spacer ulicami Kotoru na każdym z pewnością zrobi wielkie wrażenie.
     • Sv. Stefan – to jedna z najbardziej znanych wizytówek Czarnogóry. Jest to dawna osada rybacka położona na skalistej wyspie, otoczona murami obronnymi i połączona z lądem wąskim przesmykiem. Aktualnie przekształcona w kompleks luksusowych hoteli z zachowanym autentycznym charakterem dawnej osady (kamienne domki z czerwonymi dachami, stare cerkwie, śródziemnomorska roślinność). Miejscowość ta ma do zaoferowania wspaniałe plaże, na które przybywają celebryci z całego świata.
     • Wyspa św. Mikołaja nazwana przez mieszkańców Budvy – Hawajami. Znajduje się na niej przyjemna restauracja, z której roztacza się zapierających dech widok na całą Riwierę.

     Plaże Riwiery Budvańskiej

     Region Riwiery Budvańskiej może poszczycić się wspaniałymi plażami, które zachęcają do słonecznych kąpieli. Sama Budva posiada ich aż 17. Najsłynniejsze plaże to:

      • Slovenska plaža – znajduje się w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie hotelowych kompleksów.
      • Plaża Jaz to jedna z trzech najdłuższych w Budvie (1,5 km). Istnieje tam możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie, windsurfing czy narty wodne.
      • Plaża Morgen, z której można podziwiać niezwykłe wybrzeże klifowe
      • Kurort Bečići (2 km od Budvy) może pochwalić się przepiękną dwukilometrową plażą. Miłośników zabawy w wodzie zachwyci nowoczesny aquapark z basenami i zjeżdżalniami.
      • Kurort Petrovac, kolejny tętniący życiem wakacyjny ośrodek, proponuje zadbaną i zagospodarowaną plażę z doskonałym zapleczem gastronomicznym.
      • Ciekawym miejscem są plaże znajdujące się na wyspie Saint Nicola, która zachwyca odwiedzających niezwykłą śródziemnomorską roślinnością.


       

      Galeria zdjęć – wybrzeże Czarnogóry widok od strony morza

      Galeria zdjęć – Święty Stefan

      Galeria zdjęć – Petrovac