GRUZJA

INFORMACJE OGÓLNE, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ PRZED WYJAZDEM NA URLOP

Oficjalna nazwa: Gruzja
Ustrój: demokracja
Stolica: Tbilisi
Język urzędowy: gruziński
Waluta: 1 lari = 100 tetri (GEL)
Powierzchnia: 69 700 km²
Ludność: 3 718 200 mieszkańców.
Długość linii brzegowej: 310 km
Najwyższy szczyt:  Szchara (wierzchołek wschodni) – 5193 m n.p.m

Gruzja (gruz. საქართველო,  Sakartwelo) – państwo położone na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Graniczy z Rosją (najdłuższa granica 733 km), Armenią i Turcją oraz  Azerbejdżanem. Zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.
Teren Gruzji jest w większej części górzysty. Północna granica państwa przebiega wzdłuż Pasma Głównego (Wododziałowego) Wielkiego Kaukazu – najwyższy szczyt to Szchara (wierzchołek wschodni) – 5193 m n.p.m. Jednak najbardziej znanym szczytem Gruzji jest Kazbek (5033,8 m n.p.m.), leżący w pobliżu tzw. Gruzińskiej Drogi Wojennej.
Na terytorium Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschód od Gór Suramskich. Klimat na zachodzie Gruzji sprzyja rosnącym tam figom, palmom, drzewom cytrusowym, granatom, drzewom laurowym, krzewom kiwi i innym roślinom śródziemnomorskim.  W dalszej części kraju wzdłuż Kaukazu rosną rośliny typowo górskie, potocznie zwane alpejskimi.

W całej Gruzji od tysiącleci rozpowszechniona jest uprawa winorośli. Wina gruzińskie, takie jak „Saperawi”, „Chwanczkara”, „Kindzmarauli”, „Cinandali” czy „Mukuzani”, znane są na całym świecie. Gruzja jest najstarszym regionem winiarskim na świecie. Uprawę winorośli rozpoczęto w Gruzji 7 do 5 tysięcy lat p.n.e w rejonie południowego Kaukazu.

Ludność kraju stanowi: 87% Gruzinów, 6% Azerów, 4,5% Ormian, 2% Abchazów, 0,4% Osetyjczyków, 0.7% Rosjan, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie. Jeśli chodzi o religię to 82% deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, 4% do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, około 9% wyznaje islam (głównie w Abchazji, Adżarii oraz Dolnej Kartlii).

Gruzja dzieli się na: dwie republiki autonomiczne Abchazję i Adżarię, 9 regionów administracyjnych i miasto wydzielone Tbilisi. Obie republiki autonomiczne Gruzji, czyli Abchazja i Adżaria zostały utworzone w latach 20. XX wieku, w czasach ZSRR.

Obecnie na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdują się 3 miejsca: Katedra Bagrati i Monastyr Gelati, Miasto-muzeum Mccheta oraz Górna Swanetia. W chwili obecnej 15 obiektów oczekuje na nominację.

Gruzja to różnorodność krajobrazów: bezkresne stepy, pięciotysięczniki Kaukazu, soczysta zieleń kanionów, malownicze regiony winnic, niesamowicie położone monastyry, których historia sięga IV wieku, klimatyczne uliczki Tbilisi czy czarnomorski charakter Batumi, a także pyszna kuchnia pachnąca kolendrą i przyprawą swanska. Gruzja to także ludzie – ich tradycja, przodkowie, folklor, gościnność, dobroć i miłość do drugiego człowieka.