NOCLEGI CHORWACJA
VINIŠĆE

NOCLEGI CHORWACJA
Wybierz apartament/willę:

Vinišće to mała miejscowość położona przy uroczej zatoce na półwyspie pomiędzy Šibenikiem a Splitem. Pierwsze wzmianki na temat Vinišće datuje się w roku 1272 w dokumentach pochodzących z katedry w Trogirze. Nazwa miejscowości pochodzi od winnic, które powszechnie występowały w tym regionie.”Vinišća” to stare, chorwackie słowo oznaczające winnicę.

W tej miejscowości urodził się w 1440 r. słynny renesansowy rzeźbiarz Ivan Duknović. Wykorzystał kamień z okolic Vinišće do budowy katedry w Trogirze.

Pomiędzy wiekiem 9 a 12 wybudowano w Vinišće kilka kościołów, które można podziwiać do dziś. (np. Kościół Św. Jerzego (Sv. Jurja), Kościół Św. Antona Padovskiego, Kościół Serca Jezusowego).

W  Vinišće zamieszkuje ponad 800 mieszkańców, którzy zajmują się przede wszystkim turystyką oraz rybołówstwem.

Jest to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek nad krystalicznie czystym Adriatykiem i pięknymi żwirowymi plażami. Jedne z piękniejszych plaż w okolicy to Voluja, Ričevo Vrelo, Stari Trogir, Sićenica. Nie ma tu wielkich ośrodków turystycznych czy hoteli, jest wiele kameralnych willi oferujących prywatne kwatery dla turystów. Otoczenie śródziemnomorskiej przyrody sprawia, że każdy czuje się tu doskonale.

W Vinišće znajduje się kilka restauracji, które serwują m.in. dania kuchni regionalnej: Konoba “Vinišće”, Konoba “Babin”, Konoba “Porat”, Restaurant “Kaktus”, Restaurant “Mastrinka”, Restaurant “Kupinica”, Fast food “Luna”, Pizzeria “Linarska”

Bliskość Trogiru (ok. 19 km) i Splitu (ok. 48 km) powoduje, że jest to dobra baza wypadowa do głębszego poznania atrakcji Dalmacji.

Dojazd do miejscowości z Mariny  dosyć stromą i wąską drogą  (ok. 7 km) najpierw w górę, potem w dół w kierunku morza.

Plan miejscowości – kliknij tutaj, żeby zobaczyć
Vinišće1


Galeria zdjęć – Vinišće