Zadzwoń do nas: + 48 660 448 778

Wyspa Brač

wyspa brać
Wybierz miejscowość:

Wyspa Brač – idealne miejsce na urlop jak w raju!

Wyspa Brač to największa i najwyższa dalmatyńska wyspa zamieszkana przez ok. 14 tys. ludności. Długość wyspy to ok. 40 km, szerokość od 7-14 km. Łączna powierzchnia wynosi 395,44 km². Najwyższy punkt stanowi Vidova Gora osiągający wysokość 778 m n.p.m. i stanowiąc jednocześnie najwyższy szczyt adriatyckich wysp. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokości 5–12 km, natomiast od strony południowej sąsiaduje poprzez Hvarski Kanał (o szer. 5 km) z wyspą Hvar.
W pejzażu Brač dominują piniowe lasy, makia oraz wysokie białe ściany skalne opadające wprost do wody. Długość wybrzeża to ok.180 km. Dominują plaże skaliste z małymi, uroczymi zatoczkami, jednak znajduje się kilka żwirowych i piaszczystych plaż, z których na szczególną uwagę zasługuje zatoka Lovrečina na północnym wybrzeżu wyspy.
Znakiem rozpoznawczym wyspy jest najokazalsza żwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy – Zlatni Rat niedaleko miejscowości Bol. Jest to jedyna plaża na świecie, która jest usytuowana prostopadle do linii brzegowej. Plaża zmienia swój kształt pod wpływem wiatru. Zlatni Rat to raj dla miłośników windsurfingu.
Wyspa Brać również słynie z wydobycia poszukiwanego na całym świecie marmuru. Właśnie z niej dostarczano marmur do budowy Pałacu Dioklencjana w Splicie, a także Białego Domu w Waszyngtonie.

Największa miejscowość wyspy to Supetar. Inne miejscowości godne odwiedzenia to Pučišća, Sumartin, Sutivan, Splitska, Selca, Bol, Blaca, Milna.

Dopłynąć do wyspy można promami przewoźnika Jadrolinija: Split – Supetar, Makarska – Sumartin. Podróż trwa ok. 40 min.

Strona informacji turystycznej wyspy Brać: zobacz tutaj


Galeria zdjęć – widoki – wyspa Brać

Galeria zdjęć – Splitska

Galeria zdjęć – Supetar

Galeria zdjęć – Vidova Gora i widok na Zlatni Rat

Galeria zdjęć – Bol

Blog – CroDea spełnia marzenia…

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, stworzonego dla wszystkich miłośników Chorwacji i Czarnogóry. Znajdziesz w nim informacje, jakie miejsca warto odwiedzić podczas pobytu na Bałkanach oraz praktyczne porady dotyczące turystycznych atrakcji. Zobacz o czym piszemy, obejrzyj zdjęcia, dodaj swój komentarz!

Zobacz więcej

Dane właściciela Serwisu CroDea.pl

CroDea Joanna Zielińska
ul. Połczyńska 29k/5, 78-300 Świdwin
Telefon: +48 94 716 24 35
+48 660 448 778
Strona internetowa: https://crodea.pl
Email: joanna.zielinska@crodea.pl
%d bloggers like this: