wyspa brać
Wybierz miejscowość:

Wyspa Brač – idealne miejsce na urlop jak w raju!

Wyspa Brač to największa i najwyższa dalmatyńska wyspa zamieszkana przez ok. 14 tys. ludności. Długość wyspy to ok. 40 km, szerokość od 7-14 km. Łączna powierzchnia wynosi 395,44 km². Najwyższy punkt stanowi Vidova Gora osiągający wysokość 778 m n.p.m. i stanowiąc jednocześnie najwyższy szczyt adriatyckich wysp. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokości 5–12 km, natomiast od strony południowej sąsiaduje poprzez Hvarski Kanał (o szer. 5 km) z wyspą Hvar.
W pejzażu Brač dominują piniowe lasy, makia oraz wysokie białe ściany skalne opadające wprost do wody. Długość wybrzeża to ok.180 km. Dominują plaże skaliste z małymi, uroczymi zatoczkami, jednak znajduje się kilka żwirowych i piaszczystych plaż, z których na szczególną uwagę zasługuje zatoka Lovrečina na północnym wybrzeżu wyspy.
Znakiem rozpoznawczym wyspy jest najokazalsza żwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy – Zlatni Rat niedaleko miejscowości Bol. Jest to jedyna plaża na świecie, która jest usytuowana prostopadle do linii brzegowej. Plaża zmienia swój kształt pod wpływem wiatru. Zlatni Rat to raj dla miłośników windsurfingu.
Wyspa Brać również słynie z wydobycia poszukiwanego na całym świecie marmuru. Właśnie z niej dostarczano marmur do budowy Pałacu Dioklencjana w Splicie, a także Białego Domu w Waszyngtonie.

Największa miejscowość wyspy to Supetar. Inne miejscowości godne odwiedzenia to Pučišća, Sumartin, Sutivan, Splitska, Selca, Bol, Blaca, Milna.

Dopłynąć do wyspy można promami przewoźnika Jadrolinija: Split – Supetar, Makarska – Sumartin. Podróż trwa ok. 40 min.

Strona informacji turystycznej wyspy Brać: zobacz tutaj

Nasze filmy z Wyspy Brać:

plaża Zlatni Rat i Vidova Gora 

Pučišća


Galeria zdjęć – widoki – wyspa Brać

Galeria zdjęć – Splitska

Galeria zdjęć – Supetar

Galeria zdjęć – Vidova Gora i widok na Zlatni Rat

Galeria zdjęć – Bol