chorwacja przydatne informacjeCHORWACJA

Przydatne informacje, jakie należy przeczytać przed wyjazdem na urlop nad Adriatyk

TELEFONY ALARMOWE:

Telefon alarmowy: 112
Policja: 92
Straż Pożarna: 93
Pogotowie: 94

FAQ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZEZ NASZYCH KLIENTÓW

PORADNIK “POLAK ZA GRANICĄ”

“Polak za granicą”

AMBASADA RP W CHORWACJI

ul. Krlezin Gvozd 3, 10000 Zagrzeb
tel. (0-03851) 489-94-44
fax. (0-03851) 483 – 45 – 77
e-mail: ambasada-polska@zg.t-com.hr
http://www.zagrzeb.polemb.net/

JEDZIEMY DO CHORWACJI.PL

Portal poświęcony wyjazdom do Chorwacji autem. Tam dowiesz się, jak przygotować się do podróży, jak ją miło przetrwać oraz jak odnaleźć się w chorwackich realiach podróżując samochodem.

b6

CHORWACKA WSPÓLNOTA TURYSTYCZNA

http://croatia.hr/pl-PL/Homepage

OPIEKA MEDYCZNA

Bezpłatna (lub odpłatna w wysokości symbolicznej) opieka medyczna przysługuje turystom z RP w ograniczonym zakresie – tylko w nagłej sytuacji, jako pierwsza niezbędna pomoc (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Chcąc skorzystać z bezpłatnej pomocy, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie. W Chorwacji, nie będącej w UE, nie są honorowane karty EKUZ ani formularze serii E-100. Standardowa prywatna wizyta lekarska kosztuje od 20 do 30 EUR. Koszt doby w szpitalu wynosi ok. 50 EUR (bez kosztów operacji oraz leków). Apteki czynne są w godz. 8-19 w dni robocze oraz do godz. 14 w soboty; w większych miastach dyżurne apteki czynne są całą dobę.
Po wejściu Chorwacji do UE z dniem 1.07.2013 obywatele Polski będą mogli skorzystać z usług medycznych wg zasada obowiązujących w Unii. Kilka tygodni przed wyjazdem należy zgłosić się do placówki NFZ celem wyrobienia Karty EKUZ.

WĘDKOWANIE W CHORWACJI

wędkowanie w ChorwacjiWędkowanie w Adriatyku – temat wielokrotnie poruszany przez klientów Serwisu CroDea.pl. Nic dziwnego, miłośnicy wędkowania marzą o tym, żeby złowić coś na kolację w krystalicznych wodach Adriatyku będąc na wakacjach w Chorwacji.

Na wędkowanie w Chorwacji z łódki lub brzegu (miejsce nie ma tu znaczenia)  wymagane jest zezwolenie Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich. O zezwolenie można wystąpić bezpośrednio do Ministerstwa poprzez wypełnienie formularza na stronie www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=71 (i dokonać zakupu online) lub po przyjeździe w miejscach uprawnionych do sprzedaży zezwoleń (lista autoryzowanych punktów sprzedaży znajduje się na tej samej stronie).

Przykładowy koszt zezwolenia wydawanego na 7 dni wynosi 300 HRK i nie obejmuje trzech gatunków ryb: tj. tuńczyka (Thunnus thynnus), włócznika (Xiphias gladius) i marlina śródziemnomorskiego (Tettrapturus belone), w odniesieniu do których wymagane jest dodatkowe zezwolenie.  Posiadacz zezwolenia zobowiązany jest do wędkowania zgodnie z chorwackimi przepisami.”

OPŁATA KLIMATYCZNA I ZAMELDOWANIE

Każdy turysta przebywający na terenie Chorwacji musi być zameldowany przez właściciela. Na początku pobytu właściciel poprosi od gości dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) celem dokonania meldunku. Proszę na to zwracać uwagę i upomnieć się o dokument potwierdzający meldunek.

Właściciel zobowiązany jest również opłacić za każdego gościa opłatę klimatyczną. Wysokość opłaty może być inna w każdej miejscowości, różnice są bardzo niewielkie i  dla ułatwienia przyjmuje się następujące stawki:

  •  osoby pow. 18 roku życia: 1 EUR/doba
  • dzieci od 12 do 18 roku życia: 0,5 EUR/doba
  • dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą

W ofertach zawartych na stronach serwisu CroDea.pl opłata klimatyczna jest płatna dodatkowo lub zawarta w cenie. Taka informacja znajduje się przy każdym z cenników.

CHORWACKIE STACJE RADIOWE

www.listenlive.eu/croatia.html

OPERATORZY CHORWACKIEJ SIECI KOMÓRKOWEJ

VIP
T-MOBILE
TELE 2
Będąc w Chorwacji warto skorzystać z usług lokalnych operatorów i zakupić kartę prepaid na Internet i połączenia telefoniczne. Decydując się na “swój” dostęp do Internetu nie jesteś zmuszony do szukania apartamentów, które mają go w ofercie.

W naszym serwisowym sklepiku możesz kupić kartę prepaid VIP dla połączeń wewnątrz Chorwacji oraz z możliwością wykonywania tanich połączeń do Polski na numery stacjonarne.

INNE INFORMACJE

  • Energia elektryczna: napięcie w sieci miejskiej 220 V, częstotliwość 50 Hz.
  • Woda z kranu jest zdatna do picia na terenie całej Chorwacji.

UBEZPIECZENIE DLA PODRÓŻNYCH

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić polisę ubezpieczeniową. Nie wychodząc z domu możesz ubezpieczyć się u nas wybierając pakiet Inter Tour – NNW, koszty leczenia, OC w życiu prywatnym oraz opcjonalnie ubezpieczenie bagażu. Dla klientów, którzy zarezerwowali apartament w serwisie CroDea.pl mamy 20% rabat.
Współpracujemy z Towarzystwem Ubezpieczeń Inter Polska.
Więcej o naszej ofercie tutaj.