PLAŻE W CHORWACJI

Najpiękniejsze plaże w Chorwacji
  • Plaże w Chorwacji są zwykle kamieniste, jedynie w małych zatokach można spotkać żwir czy piasek. Jeśli ktoś szuka piaszczystych plaż to zdecydowanie polecamy południową Czarnogórę i plażę zwaną Velika Plaza oraz … Bałtyk!
  • Większość obiektów znajdujących się na stronie Serwisu CroDea.pl położonych jest przy plażach żwirowych, z łagodnym wejściem do wody. Plaże te możemy z pełną odpowiedzialnością polecać rodzinom z dziećmi.
  • Na każdym chorwackim straganie w miejscowościach nadmorskich można kupić miękki podkład na plażę (np. karimatę), a także obuwie plażowe chroniące stopy przed kamieniami i jeżowcami. Ceny są niewysokie, jakość tych produktów oczywiście odpowiada cenie, ale można to potraktować jako zakup na jeden sezon. Nie warto więc zabierać całego plażowego ekwipunku z Polski.
  • Plaże dla nudystów noszą nazwę FKK. Obowiązuje tam zakaz wstępu w ubraniach i pobiera się symboliczne opłaty za wejście.
  • W Chorwacji są plaże, na których jest możliwe przebywanie z psem. Plaże takie oznaczone są symbolem obrazkowym, często z napisem FOR DOGS.
  • Jeżowce (typ szkarłupnie) – temat trochę wyolbrzymiony, spędzający często sen z powiek zatroskanych rodziców. Powodów do zmartwień nie ma, bowiem jeżowce to morskie zwierzęta żyjące głównie w zakamarkach, skalnych wgłębieniach, w miejscach zacisznych, spokojnych. Częściej spotkasz je na dzikich, skalistych plażach niż na żwirowych plażach pełnych turystów. Jeżowce mają ciemną barwę, więc doskonale je widać podczas wchodzenia do wody. Nadepnięcie jeżowca nie należy do przyjemnych rzeczy. Ukłucie kolcami powoduje bardzo silny, natychmiastowy ból, trwający nawet kilka godzin. Ciało w miejscach ukłucia drętwieje i przybiera ciemną barwę.
    Co robić w przypadku ukłucia? Po pierwsze zadbać o to, żeby dokładnie oczyścić ranę z igieł jeżowca (igły są bardzo kruche) i ją zdezynfekować. Dbać o właściwą higienę rany i kontrolować na bieżąco, czy gojenie przebiega bez żadnych komplikacji. Pamiętaj, że rany goją się wolno i są podatne na infekcje. W przypadku, kiedy czujesz, że sam sobie z tematem nie radzisz – udaj się do lekarza! Więcej o jeżowcach: tutaj
  • Jeśli jesteś użytkownikiem motorowych sprzętów wodnych zadbaj o to, aby nie pływać w pobliżu kąpielisk. Grożą za to wysokie kary!

Najpiękniejsze plaże w Chorwacji – subiektywnie, zobacz film na YouTube: tutaj

Galeria zdjęć – najpiękniejsze plaże w Chorwacji wg CroDea.pl