Kuchnia gruzińska ma bardzo wielu zwolenników wśród Polaków. Świadczy o tym rosnąca ilość gruzińskich restauracji czy piekarni otwierająca się w większych miastach polskich. Podstawa gruzińskiej kuchni to mięso, białe sery, warzywa (głównie pomidory, fasola, bakłażan), orzechy włoskie, kolendra oraz wino. Potrawy są bardzo aromatyczne, wyraziste w smaku, czasami też dość ciężkie.

Potrawy charakterystyczne dla gruzińskiej kuchni:

  • Chaczapuri – to potrawa, którą Gruzini mogą jeść zawsze i wszędzie. To popularny drożdżowy placek z serem, który występuje w wielu odmianach. Bardzo popularnym jest chaczapuri adżaruli – kształtem przypomina łódkę, wnętrze placka nafaszerowane jest białym serem a na wierzchu wbite jest lekko ścięte jajko. Gruzin odłamuje końcówkę placka, macza w jajku i łączy rozpływające się żółtko z serem. Chaczapuri sprzedawane jest jako przekąska w budkach w mieście. Farsz może być z ziemniaków, samego sera, pieczarek, szynki, owoców. Idealne na zaspokojenie głodu, gdy nie ma czasu na dłuższe siedzenie w restauracji.
  • Chinkali – słynne gruzińskie pierożki, najczęściej wypełnione farszem mięsnym i bulionem. Bardzo finezyjnie zwinięte, mają kształt sakiewki. Aby je spożyć, należy je umiejętnie nadgryźć, wypić sączący się ze środka bulion i zakończyć zjedzeniem reszty
  • Szaszłyki – mtsvadi – przygotowywane przez gruzińskich mężczyzn, z mięsa wieprzowego lub wołowego. Kawałki mięsa nadziewa się na specjalne szpadki, piecze na ogniu. Sekret smaku tkwi w dobrej jakości mięsa, marynacie oraz odpowiednim pieczeniu (mięso jest soczyste w środku). Na szpadce znajdują się tylko kawałki mięsa, dopiero po upieczeniu podaje się je ze świeżą, aromatyczną cebulą, pajdą chleba i sosem tkemali (sos śliwkowy).
  • Chleb gruziński – jest cienki, w kształcie łódki, je się go odrywając po kawałku. Najlepiej smakuje na gorąco! Jest chrupiący, smaczny. Piecze się go w specjalnym glinianym piecu zwanym tone. Do ścianek rozgrzanego do odpowiedniej temperatury pieca przykleja się ręcznie wyrobione ciasto. Po chwili chleb jest gotowy do jedzenia.
  • Czurczela – gruzińska słodycz

Gruzini uwielbiają słodycze – im coś jest słodsze tym lepiej. Chętnie jedzą konfitury, suszone owoce. Bardzo popularne są czurczele, które można spotkać na każdym bazarze. Wyglądają jak kolorowe sople o nieregularnym kształcie i budzą zainteresowanie wśród turystów. A to nic innego jak nanizane na sznurek orzechy włoskie lub laskowe zanurzone w soku z białych winogron zagęszczonych mąką i pozostawione do zastygnięcia. Koniecznie trzeba spróbować!

  • Bakłażany

Te popularne w Gruzji warzywa przyrządza się na kilkadziesiąt sposobów. Najpopularniejszy jest bakłażan nadziewany duszonymi warzywami (adżapsandali), natomiast bardzo wykwinty jest bakłażan nadziewany mielonymi orzechami włoskimi (badridżani).

Najpopularniejsze alkohole:

  • czacza – słynna, bardzo mocna wódka otrzymywana przez destylację przefermentowanych winogron – moc ok. 40-50% alkoholu, domowa bywa znacznie mocniejsza
  • wino – najpopularniejszy region winiarski to Kachetia. Uważa się, że to właśnie Gruzja jest kolebką winiarstwa. To tu znaleziono najstarsze naczynie do wytwarzania wina z resztkami kwasu winnego. Początki produkcji wina sięgają V w p n.e. Gruzińskie szczepy winne są endemiczne i nie spotyka się ich nigdzie indziej. Dwa  najbardziej znane szczepy winorośli gruzińskiej to rkaciteli (daje białe wino, cierpkie o lekko kwiatowej nucie) oraz saperawi, z którego powstaje wino czerwone. Turyści chętnie próbują wino Kindzmaruli (półsłodkie, czerwone)
  • gruziński koniak –  najbardziej znaną marką jest sarajishvili. Warto spróbować domowych produktów, z lekko czekoladowym aromatem, robionym na bazie czaczy
  • piwa – szczególnie dużo pije się piwo podczas luźnych spotkań z przyjaciółmi, w pubach.