GRUZJA

Przydatne informacje, jakie należy przeczytać przed wyjazdem na urlop do Gruzji

TELEFONY ALARMOWE:

Telefon alarmowy: 112

WAŻNE INFORMACJE:

 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie próby wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez tereny separatystycznej Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Południowa)
 • Przed wyjazdem do Gruzji (i nie tylko) warto zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz 
 • Na lotnisku możesz kupić kartę Sim lokalnych operatorów. W sprzedaży się pakiety z Internetem. Pamiętaj, że rozmowy w raomingu są bardzo drogie, wybierz więc inny sposób komunikacji z najbliższymi w kraju.
 • Podczas rozmów z Gruzinami starajmy się unikać rozmów związanych z tematami politycznymi
 • W przypadku kobiet warto zabrać do walizki chustę, która posłuży jako okrycie głowy i ramiom podczas zwiedzania monastyrów. Należy pamiętać, że zarówno kobiety jak i mężczyźni nie mogą wchodzić do takich miejsc w krótkich spodenkach. W razie czego na miejscu przed wejściem do świątyń są chusty, z których można bezpłatnie skorzystać.
 • Sporo Gruzinów mówi w j. rosyjskim, z młodymi możemy porozumieć się po angielsku.
 • Uważajmy na drogach – panuje tu niepisana zasada – większy ma pierwszeństwo. Kierowcy gruzińscy bardzo często jeżdżą bardzo nieostrożnie, często ryzykownie. Piesi czy rowerzyści powinni zachować szczególną uwagę.
 • Po kraju jeżdżą autobusy i bardzo popularne marszrutki (najczęściej w formie busów), które dowiozą turystykę w każdy zakątek kraju. Bardzo często kierowca czeka, aż zbierze się komplet i dopiero wyrusza w trasę. Nie obowiązują tu jakieś wcześniej ustalone rozkłady jazdy. Ceny są umowne, możliwość targowania się. W przypadku podróżowania na lotnisko warto skorzystać z oferty przewoźnika Georgian Bus, da nam to pewność dojazdu na lotnisko na czas (autobusy kursują według rozkładu jazdy, więc można wszystko wcześniej zaplanować). Bilety można kupić wcześniej przez Internet. Georgian Bus dojedziesz na lotnisko w Tbilisi i Kutaisi, a także do nadmorskich kurortów. Popularna jest również kolej. Z Tbilisi można dojechać bezpośrednim pociągiem do Batumi. Podróż trwa ok. 5 godzin, pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach. Podróż jest bardzo komfortowa, wagony są klimatyzowane.
 • W każdej większej miejscowości znajdują się punkty informacji turystycznej, gdzie można otrzymać bezpłatnie mapki oraz informacje o atrakcjach.
 • W Gruzji najbardziej popularnych alkoholem jest wino, nim wznosi się toasty. Dla amatorów mocniejszych trunków polecamy czaczę.
 • Popularną przekąską uwielbianą przez Gruzinów (a także wielu turystów) jest placek z serem – chaczapuri.
 • Dominującą przyprawą w gruzińskiej kuchni jest kolendra.
 • Gdy masz ochotę na coś słodkiego to na każdym bazarze możesz kupić czurczelę – czyli gruzińskiego snickersa.
 • Gdy będziesz zaproszony na suprę (uroczystą gruzińską kolację) nie wznoś toastu – to tylko robi tamada, który ewentualnie może “udzielić” ci głosu. Toasty wznosi się winem.

 

PORADNIK “POLAK ZA GRANICĄ” – GRUZJA

“Polak za granicą”.

AMBASADA RP W TBILISI

adres: Oniashvili 24, 0160 Tbilisi, Gruzja
telefon: + 995 322 92 03 98
faks: + 995 322 92 03 97
e-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

OPIEKA MEDYCZNA

W Gruzji nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Publiczna służba zdrowia w Gruzji jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest w pełni odpłatna, dlatego też zalecamy wykupienie ubezpieczenia dla podróżnych (KL  na poziomie min. 30 000 eur). W Tbilisi i większych miastach czynne są prywatne przychodnie lekarskie (istnieje możliwość hospitalizacji). Wizyta w klinice prywatnej kosztuje równowartość 30-40 euro.

Osoby planujące wycieczki górskie powinny mieć szczególny typ ubezpieczenia pokrywającego koszty akcji ratunkowych w górach. Trzeba jednak pamiętać, że gruzińskie służby mają znacznie ograniczoną możliwość użycia śmigłowca w czasie akcji ratunkowej i nie istnieje tam odpowiednik polskich służb GOPR.

UBEZPIECZENIE DLA PODRÓŻNYCH

Nie wychodząc z domu możesz ubezpieczyć się u nas wybierając pakiet Inter Tour – NNW, koszty leczenia, OC w życiu prywatnym oraz opcjonalnie ubezpieczenie bagażu. Dla klientów CroDea.pl mamy 20% rabat.
Współpracujemy z Towarzystwem Ubezpieczeń Inter Polska.
Więcej o naszej ofercie tutaj.