PASZPORT CZY DOWÓD OSOBISTY?

paszport

Od 1 sierpnnia 2004 r. w Chorwacji obowiązują nowe przepisy w sprawie systemu wizowego, które m.in. zezwalają obywatelom UE na przekraczanie granicy chorwackiej także na podstawie dowodów osobistych. Turyści legitymujący się tylko dowodem osobistym w Chorwacji mogą spotkać się takimi problemami jak np. nie mają możliwości powrotu do Polski drogą lotniczą, nie mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług banków czy Western Union.

Od 1.07.2013 Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej i tym samym zmienią się przepisy wjazdowe i celne.

Przypominamy, że w przypadku wyjazdu za granicę z dzieckiem trzeba dla dziecka zabrać dowód tożsamości. Można na tę okoliczność wyrobić dziecku dowód osobisty lub paszport.

PRZEPISY CELNE

Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także rzeczy niemające przeznaczenia handlowego. Zwolnione z cła są: rzeczy użytku osobistego, 200 szt. papierosów, 1 l. napoju wysokoprocentowego lub 2 l. napojów o zawartości alkoholu do 22%, 1 kg kawy lub herbaty na osobę.

Pojedyncza osoba może wwieźć i wywieźć walutę chorwacką do wysokości 15.000,- HRK. Obcą walutę można wywozić bez deklaracji celnej do wysokości równowartości 40.000,- HRK (cca 5.500,-EUR).

Przy wwozie psów i kotów konieczny jest paszport dla zwierzęcia wraz z zaświadczeniem o szczepieniach, zwierzę powinno posiadać mikroczip lub tatuaż identyfikacyjny.

Zwrot podatku VAT obywatelom zagranicznym jest możliwy za towary kupione w Chorwacji o wartości powyżej 500 kun za okazaniem formularza „Czek podatkowy” („Poreški ček”) przy wyjeździe z kraju.

WALUTA

Hrvatska_kuna1

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna (symbol HRK).

Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w kantorach, bankach i na poczcie, a także w upoważnionych agencjach turystycznych i hotelach. Wszystkie te miejsca są oznaczone w języku chorwackim -Mjenjačnica. Najkorzystniej wymieniać jest walutę w bankach.

Przy wjeździe do Chorwacji opłatę za autostradę można uiszczać bezgotówkowo (kieruj się do bramki “No cash”) lub płacąc gotówką. Akceptowana jest płatność w EUR, jednak resztę otrzymasz w kunach. Dzięki temu masz pieniądze na drobne wydatki i kiedy przyjedziesz na miejsce szukanie kantoru nie jest priorytetem.

Bankomaty są powszechnie dostępne, a karty płatnicze Meastro, Mastercard, Visa, Cirrus i Plus są w zasadzie wszędzie akceptowalne.

Oczywiście warto przed zrobieniem zakupów czy zamówieniem kolacji w restauracji upewnić się, że karty są akceptowalne. Awarie terminala się przecież zdarzają, warto więc sobie zaoszczędzić problemów.

100kun1