DOKUMENTY TOŻSAMOŚCI

paszport

Od 1.01.2023 Chorwacja należy do Strefy Schengen. Oznacza to, że znikają kontrole graniczne pomiędzy Chorwacją, a sąsiadującymi krajami EU – Węgrami i Słowenią. Wjeżdżając na terytorium Republiki Chorwacji nie musimy okazywać już dokumentów tożsamości, jednak warto taki dokument zabrać ze sobą. Może on się przydać w nadzwyczajnych sytuacjach, kiedy musimy potwierdzić swoją tożsamość (np. podczas zatrzymania przez policję czy przy wejściu na pokład samolotu).

Prawo jazdy, legitymacja szkolna czy karty bankowe nie są uznawane za ważny dokument podróży ani dowód tożsamości!

Pamiętaj, że dokument tożsamości będzie konieczny, kiedy będziemy chcieli udać się na wycieczkę do Bośni i Hercegowiny czy Czarnogóry (dotyczy również dzieci).

WALUTA

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest EUR (od 1.01.2023).

Turyści, którzy przyjadą do Chorwacji w 2023 na urlop będą mogli wymienić kuny (wg stałego kursu 7,53450 kuny za 1 euro), które pozostały z poprzednich wyjazdów jeszcze przez 12 miesięcy, czyli do 31.12.2023. Wymiany kun na euro w Chorwacji będzie można dokonać bez prowizji w banku komercyjnym, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz na poczcie (Hrvatska pošta d.d.). Od 1 stycznia 2024 roku wymiany kuny na euro w Chorwacji będzie można dokonać wyłącznie w Narodowym Banku Chorwackim (HNB).