PODRÓŻ SAMOCHODEM PO CZARNOGÓRZE

W Czarnogórze nie ma niestety autostrad, dlatego też planując podróż (szczególnie w soboty w sezonie ) trzeba pamiętać o zatłoczonych drogach i korkach w miastach tranzytowych. Czas jaki jest potrzebny do przejechania np. 100 km może zająć nawet kilka godzin. Oczywiście nie jest to regułą, ale trzeba być świadomym, że wszystko może się zdarzyć.

Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, co wymaga ostrożnej jazdy. Stan dróg w głębi kraju nie jest najlepszy, są one na ogół wąskie i źle oznakowane. Dodatkowe przeszkody na drogach, to osypujące się kamienie oraz zwierzęta domowe. Kierowcy miejscowi jeżdżą niebezpiecznie i często naruszają przepisy. Trasa E65 łącząca wybrzeże północne z południowym jest jakościowo dość dobra i nie przysparza kierowcom większych problemów.

Zalecane jest wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia Assistance.
Nie wymaga się dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC – obowiązuje jedynie Zielona Karta  (międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, świadczący o tym, że posiadacz pojazdu jest objęty ubezpieczeniem OC), którą najlepiej kupić w Polsce przed wyjazdem w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wykupienie Zielonej Karty na granicy (wymagają już jej Bośniacy) jest możliwe, ale wiąże się z dość dużym wydatkiem.
Polskie prawo jazdy w Czarnogórze jest honorowane.

Ograniczenia prędkości:

60 km/h na terenie zabudowanym,
80/100 km/h poza terenem zabudowanym drogi drugorzędne/drogi szybkiego ruchu
120 km/h autostrady

Stacje benzynowe:

Benzyna bezołowiowa i diesel są dostępne bez problemów. Stacje benzynowe akceptują tylko płatności gotówką. Stacje usytuowane przy przejściach granicznych, wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych oraz w wielkich miastach czynne są 24h; pozostałe przeważnie od 8h do 20h.

Stacje z gazem płynnym do samochodów (LPG) znajdują się w: Barze przy ul.Ilino BB, czynna pn.-pt. 7-20 sob. 7-14 oraz Podgoricy przy ul. Dajbabe BB, czynna pn.-nd. 6h30-18h30

Zaleca się unikanie małych, przydrożnych stacji benzynowych ( paliwo jest niskiej jakości). Sieć autoryzowanych serwisów nie jest najlepiej rozwinięta. Bywają problemy z zakupem części zamiennych do samochodów marek innych niż niemieckie (konieczność indywidualnego zamówienia i długi czas oczekiwania).

Opłaty drogowe:

W Czarnogórze nie ma płatnych dróg. Opłata w wysokości 2,50 EUR obowiązuje jedynie za przejazd tunelem „Sozina” (od Podgoricy w kierunku morza).

Przejazd promem z Kamenari  do Lepetani (przez Tivatski Zalew) płatny 4,50 EUR (samochód osobowy). Polecamy skorzystanie z tej przeprawy – duża oszczędność czasu.

Ważne informacje:

  • Jeśli podróżujący nie jest właścicielem pojazdu powinien posiadać notarialne pełnomocnictwo do korzystania z pojazdu, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski/serbski.
  • Obowiązek posiadania w pojeździe: trójkąta ostrzegawczego, apteczki + gumowe rękawice, kompletu zapasowych żarówek, kamizelki odblaskowej
  • Używanie świateł mijania obowiązkowe 24h przez cały rok
  • Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu pojazdu.
  • Dozwolona zawartość alkoholu we krwi – 0,05%