KLIMAT

W głębi Czarnogóry występuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Na wybrzeżach klimat śródziemnomorski, przez co rocznie notuje się tu 5300 mm opadów (najwięcej w Europie). Najwięcej opadów występuje w okresie jesienno- zimowym. Lata są zazwyczaj suche i bardzo upalne. Średnia temperatura na wybrzeżu w maju wynosi 22 ºC, w lipcu aż 29 ºC, a we wrześniu – 26 ºC.  Temperatura morza w okresie letnim dochodzi nawet do 25ºC.

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Czarnogóra jest krajem w większości górzystym, którego obszar zajmują Góry Dynarskie. Tereny nadmorskie również nie należą do zupełnie płaskich! Oznacza to, że wybierając się do Czarnogóry trzeba mieć świadomość, że bardzo często turysta napotka się na drogi strome, kręte i wąskie. Przed dokonaniem rezerwacji proszę więc zastanowić się, czy kraj/region do którego się wybieracie spełnia Wasze oczekiwania. Wiadomo, że powroty z plaży stromą drogą mogą być nieprzyjemne dla rodzin z małymi dziećmi, ludzi starszych czy z problemami zdrowotnymi. Problem mogą stanowić również drogi dojazdowe do miejscowości czy do konkretnych apartamentów. Nie zawsze są one łatwe i wymagają od kierowców większej koncentracji i umiejętności. Jest to urok krajów bałkańskim i planując swój letni wypoczynek proszę mieć świadomość specyfiki tego regionu.

Galeria zdjęć – ukształtowanie terenu

PLAŻE

Czarnogóra posiada bardzo mały pas wybrzeża (w porównaniu do Chorwacji). Tylko ok. 290 km. powierzchni tego kraju styka się z Adriatykiem. Bardzo duża część wybrzeża to tereny skaliste, klifowe, niedostępne dla turystów. Niemal każdy fragment wybrzeża, który jest dostępny dla turystów został przekształcony na plażę z pełną infrastrukturą turystyczną. Można więc wypożyczyć (odpłatnie) leżak i parasol, sprzęt wodny, na plaży są prysznice ze słodką wodą i liczne kafejki i bary. Wstęp na niektóre plaże jest płatny lub obowiązkowe jest wypożyczenie leżaka (na własnej karimacie nie można leżeć na niektórych plażach).

  • Plaże w Czarnogórze są bardzo różnorodne – od drobnego, piaskowego żwirku w okolicach Budvy, po czerwony żwirek w Petrovac, białe kamyczki w Utjeha . Jeśli ktoś szuka piaszczystych plaż to zdecydowanie polecamy południową Czarnogórę i plażę zwaną Velika Plaza (12 km grafitowego, bardzo miałkiego piasku).
  • Większość obiektów znajdujących się na stronie Serwisu CroDea.pl położonych jest przy plażach żwirowych, z łagodnym wejściem do wody. Plaże te możemy z pełną odpowiedzialnością polecać rodzinom z dziećmi.
  • Noszenie obuwia ochronnego na niektórych czarnogórskich plażach jest właściwie zbędne. Będąc już na miejscu można ocenić, czy takie obuwie nam się przyda i ewentualnie zakupić na pobliskich straganach. Dodatkowo można również kupić miękki podkład na plażę (np. karimatę). Ceny są niewysokie, jakość tych produktów oczywiście odpowiada cenie, ale można to potraktować jako zakup na jeden sezon. Nie warto więc zabierać całego plażowego ekwipunku z Polski.
  • Plaże dla nudystów noszą nazwę FKK. Jedyną plażą dla nudystów w Czarnogórze jest Ada Bojana, tuż przy granicy z Albanią.
  • Jeżowce (typ szkarłupnie) – temat trochę wyolbrzymiony, spędzający często  sen z powiek zatroskanych rodziców. Powodów do zmartwień nie ma, bowiem jeżowce to morskie zwierzęta żyjące głównie w zakamarkach, skalnych wgłębieniach, w miejscach zacisznych, spokojnych. Częściej spotkasz je na dzikich, skalistych plażach niż na żwirowych plażach pełnych turystów. Jeżowce mają ciemną barwę, więc doskonale je widać podczas wchodzenia do wody. Nadepnięcie jeżowca nie należy do przyjemnych rzeczy. Ukłucie kolcami powoduje bardzo silny, natychmiastowy ból, trwający nawet kilka godzin. Ciało w miejscach ukłucia drętwieje i przybiera ciemną barwę.
    Co robić w przypadku ukłucia? Po pierwsze zadbać o to, żeby dokładnie oczyścić ranę z igieł jeżowca (igły są bardzo kruche) i ją zdezynfekować. Dbać o właściwą higienę rany i kontrolować na bieżąco, czy gojenie przebiega bez żadnych komplikacji. Pamiętaj, że rany goją się wolno i są podatne na infekcje. W przypadku, kiedy czujesz, że sam sobie z tematem nie radzisz – udaj się do lekarza!
  • Jeśli jesteś użytkownikiem motorowych sprzętów wodnych zadbaj o to, aby nie pływać w pobliżu kąpielisk. Grożą za to wysokie kary!

Galeria zdjęć – plaże