APARTAMENTY NA ISTRII

Apartamenty na Istrii
Wybierz miejscowość:

Chcesz zobaczyć malownicze zabytkowe miasteczka położone na niewielkich półwyspach i poczuć się jak we włoskiej Toskanii?

WYBIERZ Z NASZEJ OFERTY APARTAMENTY NA ISTRII!

Półwysep Istria położony jest w północnej części Adriatyku, największa część półwyspu przypada Chorwacji. Powierzchnię całego półwyspu ok. 3,5 tys. km² zamieszkuje  ok. 330 tys. ludzi. Istrię dzieli się na trzy części: Białą Istrię, Szarą Istrię i Czerwoną Istrię. Nazwy pochodzą od koloru ziemi. W pierwszej części dominują białe skały wapienne,  w drugiej szare skały fliszu (niekiedy o żółtym lub zielonym odcieniu), w trzeciej czerwona gleba zawierająca wiele związków żelaza. Duża część półwyspu jest górzysta (najwyższy szczyt Učka, 1396 m n.p.m.).
Główne miasta: Pula, Koper, Rovinj, Pazin, Poreč. Siedzibą władz administracyjnych chorwackiej Istrii jest Pazin.
Istria jest najczęściej odwiedzaną krainą w Chorwacji. Jej atutem jest stosunkowo mała odległość od Europy Środkowej, a także doskonała baza noclegowa. Wybrzeże półwyspu liczy 445 km. nie licząc wysp. Wzdłuż brzegu, szczególnie po zachodniej stronie półwyspu ciągnie się nieprzerwany pas kempingów, ośrodków wczasowych, hoteli. Natomiast część wschodnia to wybrzeże bardziej strome, ale jednocześnie mniej zatłoczone.
Istria to bogactwo przyrody i architektury. Zarówno wybrzeże, jak i środek kraju to raj dla tych, którzy lubią się delektować otaczającym pięknem i mają czas na odrywanie smaków i zapachów tej krainy.

Najciekawszymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć na Istrii są:

  • Amfiteatr w Puli – świetnie zachowana budowla z I stulecia, szósta pod względem wielkości wśród rzymskich teatrów
  • Bazylika Eufrazjana w Poreču – zabytek z VI w. wpisany na listę UNESCO, z przepięknymi bizantyjskimi mozaikami
  • Park Narodowy Brijuni – malownicze wysypy, niegdyś rezydencja Tity, dziś siedlisko ptaków i raj dla turystów
  • Kanał Limski – wąska i długa zatoka przypominająca norweski fiord – najpiękniej prezentuje się z wycieczkowego statku
  • Hum, Roč i aleja Głagolicy – dwa malutkie zabytkowe miasteczka połączone aleją upamiętniającą najstarszy słowiański alfabet- głagolicę.
  • Rovinj – niezwykle urocze i malownicze miasteczko szczególnie atrakcyjnie prezentujące się od strony morza – wybudowane tuż nad wodą domy sprawiają wrażenie, jakby wyrastały wprost z niej.

Istria określana jest bardzo często mianem “Nowej Toskanii” z powodu krajobrazów, szczególnie w środkowej części regiony, które do złudzenia przypominają włoską Toskanię. Poza tym przez w latach 1918 a 1943 półwysep należał do Włoch, więc widoczne są wpływy włoskiej architektury w istryjskich miasteczka. Region słynie również jak włoska Toskania z produkcji wina.

Galeria zdięć – Rabac

Galeria zdięć – Labin

Galeria zdięć – Novigrad

Galeria zdięć – Porec

 

Galeria zdięć – Przylądek Kamenjak

Galeria zdięć – Rovinj