Oliwa z oliwek z Chorwacji

Podczas mojego ubiegłorocznego pobytu na wyspie Šolta miałam przyjemność spotkać się z panem Frane Kastelanac, który prowadzi firmę Olynthia Natura. Olynthia Natura to znany w regionie Zakład produkcji oliwy, który od czterech pokoleń prowadzi rodzina Kastelanac. Z panem Frane spotkałam się na terenie zakładu w miejscowości Gornje Selo, gdzie miałam okazję spróbować różnych odmian oliwy (również tych aromatycznych, z dodatkiem naturalnych składników). Frane opowiedział mi również o swojej działalności, o produktach, jakie oferuje oraz o atrakcjach, jakie są w ofercie dla turystów odwiedzających wyspę. O tym też będzie niniejszy post.

Najważniejszą rzeczą dla rodziny Kastelanac było zachowanie tradycyjnego sposobu sadzenia, uprawy i zbioru oliwek praz podążanie z duchem czasu – wdrażanie nowych technik, technologii i wiedzy w zakresie tłoczenia i przechowywania oliwy z oliwek. Zamiast skupiać się na masowej produkcji i sadzeniu jak największej liczby nowych drzew właściciel dąży do zjednoczenia ekologicznych plantatorów oliwek na wyspie, aby osiągnąć zrównoważoną produkcję poprzez uprawę gatunków drzew oliwnych unikalnych dla Šolty i regionu. Zwiedzając wyspę mogłam zobaczyć ogromne połacie gajów oliwnych, które są charakterystyczne dla tego regionu. To historia wyspy, drzewa oliwne od tysiącleci dawały ludziom oliwę i oliwki, drzewo na opał, oliwę wykorzystywaną do oświetlenia. Jałowa i skalista gleba nie była idealnym podłożem do upraw, ale pomimo tego na wyspie powstały odmiany oliwek typu Šoltanka. Inną popularną tu odmianą jest Oblica, która jest symbolem Dalmacji. Oliwka słynie z doskonałej zdolności do wzrostu przy bardzo małych ilościach wody, a jej owoce są dobre zarówno do jedzenia, jak i do produkcji oliwy. Ciekawostką może być fakt, że oliwa z oliwek z Šolty jest od 2016 roku chroniona europejską nazwą pochodzenia.

Podczas degustacji oliwy dowiedziałam się o etapach jej produkcji. Zbiór owoców odbywa się od połowy października do końca listopada. Każda oliwka jest zbierana ręcznie i przetwarzana na zimno małymi partiami w ciągu 12 godzin, aby uzyskać oliwę najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia. Zakład produkcyjny jest najnowocześniejszy w regionie, dba się tu o jakość, z zachowaniem poszanowania do surowca. Od momentu zbioru do momentu zabutelkowania nie może minąć 12 godzin. Sam czas produkcji wynosi 45 minut, potem ze stalowych zbiorników produkt przelewany jest w butelki i etykietowany i jest już gotowy do spożycia. Finalny produkt można kupić bezpośrednio w zakładzie. Oprócz tradycyjnej oliwy można tu kupić oliwy chili, bazyliowe, czosnkowe, cytrynowe, tymiankowe, pomarańczowe i rozmarynowe. Naprawdę jest tu duży wybór i aromatyczne oliwy, można wykorzystać niemalże w każdej potrawie.

Oprócz oliwy można tu kupić dżemy (truskawkowy, grapefruitowy, figowy czy pomarańczowy) oraz miód.

Jeśli nie będziecie mieli okazji być na Šolcie, a bardzo chcecie spróbować oliwy z wyspy to mam dobra wiadomości – można zrobić zamówienie online i towar wysyłany jest niemal w każdy zakątek świata! Szczegóły tutaj: https://www.olynthia.com/shop/

A co czeka na turystę, który odwiedzi wyspę? Oprócz zakupów w sklepie firmowym Olytnhia można skorzystać z atrakcji, które przygotował właściciel:

Atrakcje dla turystów

  • Degustacja i zwiedzanie zakładu produkcyjnego – czas trawania ok. 45 min.

Podczas wizyty poznasz historię produkcji oliwy, nauczysz się degustować różne rodzaje oliwy, dowiesz się, jakie czynniki wpływają na jakość oliwy, jaki wpływ na zdrowie ma spożywanie oliwy. Degustacja różnych odmian oliwy, a także oliwy aromatyzowanej uzupełniona jest lampką najlepszego lokalnego wina Dobričić.

Cennik na 2021

Cena za osobęIlość osób w grupie
75 Kn2-3 osoby w grupie
60 Kn4-7 w grupie
50 Kn8 i więcej osób w grupie

W opcji zwiedzania można wykupić drobny poczęstunek: Talerz przysmaków za 100 Kn (tradycyjne kiełbaski z Šolty, słynna dalmatyńska szynka pršut, ser, warzywa, chleb, oliwa klasyczna i aromatyzowana, dżem) oraz butelka wina (wg cen ze sklepu firmowego w zależności od gatunku).

Dodatkową atrakcją przewidzianą na październik oraz pierwsze tygodnie listopada jest pomoc przy zbiorze oliwek. Osoby zainteresowane takim pobytem na wyspie prosimy o kontakt bezpośrednio z właścicielem.

Zapraszam do galerii zdjęć z wizyty w Olynthia Natura.

Dodaj komentarz