Z roku na rok coraz więcej Polaków decydując się na wyjazd do Chorwacji wybiera podróż samolotem. Związane jest to z oszczędnością czasu oraz atrakcyjnymi cenami biletów, jakie oferują nam tanie linie lotnicze.
Ja zwykle podróżowałam do Chorwacji autem. Miało to swoje plusy, ale na podróż z północno-zachodniej Polski musiałam przeznaczyć w sumie 4 dni. Dla osoby posiadającej ograniczoną ilość dni urlopowych nie była to takie idealne rozwiązanie. Jednak nasze podróże wyglądały w ten sposób przez kilka dobrych lat. Ostatnio coraz chętniej wybieram rozwiązania lotu z Berlina do Zadaru lub Splitu, w zależności od terminu i cen biletów. Korzystam z linii lotniczej EasyJet i Ryanair, choć zdecydowanie wolę EasyJet ze względu na dobrą politykę bagażu podręcznego. (Mam nadzieję, że to się wkrótce nie zmieni). Dzięki temu moja podróż do Chorwacji jest znacznie krótsza, a jeśli na miejscu potrzebuję auto to korzystam z wypożyczalni na lotniskach. Mogę przy tej okazji polecić wypożyczalnię SIXT. Jeśli ląduję w Splicie korzystam z komunikacji miejskiej. Ta opcja jest idealna tylko wtedy, kiedy miejsce zakwaterowania jest na trasie Jadrańskiej Magistrali. Wówczas mam pewność, że przynajmniej raz na godzinę mogę wsiąść w autobus i pojechać do najbliższej miejscowości.
Jeśli chodzi o międzynarodowe lotniska w Chorwacji to jest ich 9. Są to lotniska: Split, Dubrownik, Osijek, Rijeka, Pula, Zadar, Zagrzeb, Brač, Mali Lošinj. Lotniskiem, z którego najczęściej korzystają turyści przybywający do Dalmacji i na wyspy jest lotnisko Split – Zračna luka Split-Kaštela, które obok lotniska w stolicy jest jednym z największych. Port lotniczy znajduje się 25 km od Splitu i 6 km od Trogiru. W 2019 lotnisko obsłużyło rekordową ilość pasażerów: 3 301 930, gdzie w tym roku ze względu na ograniczenia związane z Covid tylko ponad 600 tys. W czerwcu 2019 został oddany do użytku nowy terminal pasażerski, który jest trzykrotnie większy od dotychczasowego. Jest on przyjazny użytkownikowi i poza tym wygląda naprawdę okazale. Zresztą spójrzcie do galerii na dole wpisu.
Dojazd do/na lotnisko.
- Autobusy Shuttle Bus relacji Port Lotniczy – Dworzec Autobusowy Split kursują kilkanaście razy w ciągu dnia. Koszt biletu w 2020 r. to 30 kun. Czas przejazdu 20-30 min.
- Autobusy komunikacji miejskiej Nr 37 (Split – Trogir; Trogir – Split) i Nr 38 (Split Airport – Kastel Stari – Split; Split – Kastel Stari – Split Airport).
- Taksówki
A jakie są Twoje doświadczenia z podróży samolotem do Chorwacji? Wybieracie chętniej opcję dojazdu autem czy właśnie samolotem. Podziel się nimi w komentarzu.
Galeria Port Lotniczy Split
Dodaj komentarz