PRAKTYCZNE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYJEŻDŻAJĄCYCH DO AUSTRII

 

AMBASADA RP

Hietzinger Hauptstraße 42c, 1130 Wien
Tel.:(+43 1) 87015-0, 87015-100
Faks: (+43 1) 87015-222
E-mail: wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.wien.polemb.net

PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Austrii jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

PRZEPISY CELNE

Turystów obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do osobistego użytku i nie podlegających odsprzedaży. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje przeznaczenie przewożonych towarów na prezenty, lecz ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą.

PRZEPISY PRAWNE

Posiadanie narkotyków jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Wyjątek stanowić mogą niektóre grupy leków zawierających substancje psychotropowe, powszechnie stosowane przy leczeniu określonego typu schorzeń. Turysta powinien je zadeklarować przed ewentualną kontrolą.

UBEZPIECZENIE, OPIEKA MEDYCZNA

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych honoruje się w zakresie, w jakim zostały zawarte. W Austrii nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia i pobytu w szpitalu zalecane jest wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, transportu z miejsca wypadku do szpitala, jak i transportu chorego do Polski. Osoba nie mająca odpowiedniego ubezpieczenia obejmującego koszty transportu musi liczyć się ze szczególnie wysokimi kosztami, które nie są finansowane przez NFZ.
Osoby opłacające składki na NFZ mają prawo do skorzystania w Austrii z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy rodzaj pomocy medycznej jest dostępny w ramach ubezpieczenia NFZ – m.in. osoby, które nie mają odpowiednich ubezpieczeń, będą obciążane kosztami tzw. akcji ratunkowych (przyjazd karetki, dowóz do szpitala itp.). Udając się do lekarza lub szpitala, w przypadku wyjazdów turystycznych należy mieć dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia: Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ. Dodatkowo niezależnie od posiadanego ubezpieczania należy się liczyć z ryczałtową opłatą od 10 do 15 euro za dobę pobytu w szpitalu.

PIENIĄDZE

Pieniądze można podejmować w bankomatach na terenie całej Austrii, czynnych przez całą dobę. Akceptowane są bankomatowe karty krajowe oraz karty zagraniczne Maestro oraz MasterCard, American Express, Visa, Dinners.
Karty kredytowe są akceptowane w bardzo wielu miastach i centrach turystycznych, hotelach, restauracjach, sklepach i stacjach benzynowych.

PODRÓŻ SAMOCHODEM PO AUSTRII

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, nawet jeśli mają prawo jazdy.

Opłaty

Na autostradach i drogach szybkiego ruchu bezwzględnie wymagana jest tzw. winieta, czyli nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg.
Ceny winiet w 2013 r. wynoszą:

  • dla jednośladów (kategoria A): roczna – 32,10, EUR, 2-miesięczna – 12.10.EUR, 10-dniowa – 4,80 EUR;
  • dla samochodów do 3,5 t (kategoria B): roczna – 80,60 EUR (ważna przez 14 miesięcy: od 1 grudnia 2012 r. do 31 stycznia 2014 r.), 2-miesięczna – 24.20 EUR, 10-dniowa – 8,30 EUR.

Brak naklejonej we właściwym miejscu przedniej szyby samochodu winiety grozi mandatem w wysokości 215 EUR + obowiązkowego wykupienia winiety.

Winiety są do nabycia na austriackich stacjach benzynowych, a także w oddziałach PZM w Polsce, na przejściach granicznych południowej Polski oraz na niektórych stacjach paliw. Na pewnych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują ponadto dodatkowe opłaty za przejazd (np. tunelem).

Ograniczenia prędkości:

50 km/h teren zabudowany
100 km/h poza obszarem zabudowanym
130 km/h na autostradach

Ważne telefony:

Pomoc drogowa 120 lub 123 (24h)
Policja – 133
Pogotowie ratunkowe – 144
Straż pożarna – 122

Ważne uwagi:

  • Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,1 promila
  • Turyści poruszający się samochodami powinni liczyć się z drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdów (szczególnie ważne: ogumienie, hamulce oraz posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego i odblaskowej kamizelki, a w zimie także łańcuchów). Za zły stan techniczny pojazdu lub brak podstawowego wyposażenia grożą wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu.
  • Obowiązuje zakaz rozmawiania podczas jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego

KUCHNIA

Kuchnia w Austrii łączy wpływy niemiecki, czeskie, węgierski i włoskie. Obfituje w różnorodność dań mięsnych oraz dań ciężkostrawnych.

Typowe austriackie potrawy, które warto spróbować:

  • sznycel wiedeński – cielęcina panierowana w bułce tartej, usmażona na maśle i podana z plasterkiem cytryny oraz sałatką ziemniaczaną
  • Leberknödelsuppe – rosół wołowy serwowany z pulpecikami z wątróbki, z dodatkiem majeranku i pietruszki.
  • Rindsgulasch – ostry gulasz wołowy
  • Erdäpfelgulasch – sałatka ziemniaczana podawana na ciepło, często z parówkami

Desery i alkohole

Austria w całym świecie słynie ze swoich wspaniałych i smacznych ciast i ciasteczek oraz przeróżnych wyrobów czekoladowych.

    • strudel – najbardziej znane ciasto nadziewane przeróżnym nadzieniem najczęściej jednak owocami.
    • sernik wiedeński
    • linzertorte – migdałowe lub orzechowe ciasto, pokryte malinowym, morelowym albo porzeczkowym dżemem.
    • Sachertorte – słynny tort zawiera cienką warstwę dżemu morelowego lub śliwkowego pod grubą polewą czekoladową.
    • kipfle – rodzaj pączków
    • Almdudler – lemoniada doprawiona imbirem
    • Enzian – ziołowa wódka produkowana jest głównie z korzeni gencjany (goryczki) z dodatkiem ziół.

Austriacy uwielbiają wina i mają duży ich wybór w swoich restauracjach oraz sklepach. Rodzaje dostępnych win to: tafelwein – wino stołowe, landwein, qualitatswein oraz pradikatswein. Obok win Austria słynie z produkcji piwa wśród najbardziej znanych marek króluje: Gosser, Stiegl czy Schwechater. Dostępne są piwa jasne (hell) oraz rzadziej występuje ciemna odmiana (dunkel).