split
Wybierz apartament/willę:

Największą atrakcją dla miłośników architektury i sztuki jest Split – dalmatyńska metropolia, centrum regionu i drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Szczególną uwagę każdego turysty przykuje niegdyś monumentalny Pałac Dioklecjana (budowany w latach 295-305) znajdujący się na obszarze dzisiejszego Starego Miasta. Poszczególne części Pałacu z upływem lat zmieniano w budynki mieszkalne i świątynie chrześcijańskie. O jego imponującym rozmiarze może świadczyć fakt, iż dziś w obrębie pałacowych budynków stoi 220 domów mieszkalnych (głównie z XVIII w.), w których mieszka ok. 3 tys. ludzi. Unikatowa architektura i atmosfera panująca na malowniczych uliczkach sprawiają, że czuje się tu ducha historii i starożytności. Miasto tętni życiem dniem i nocą. Na wysuniętym w morze półwyspie mieści się Park Marjan, ze wspaniałym widokiem na miasto i świetnymi miejscami wspinaczkowymi.
W roku 1979 pałac wraz z zabytkowym centrum Splitu został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Split to również centrum kultury. W podziemiach Pałacu Dioklecjana organizowane są tzw. Wieczory Dioklecjana oraz Wieczory Muzyki Lokalnej. Warto polecić również coroczne Splickie Igrzyska Letnie, w ramach których organizowane są przeróżne koncerty, opery czy inne wydarzenia kulturalne.

W okolicy zabytkowe warte zobaczenia są miasta Salona i Solin oraz Omiš (szerzej opisany w Zakładce Riwiera Omiš). Obowiązkowo, spędzając wakacje na Riwierze Split, należy się wybrać do miejscowości Bol położonej na sąsiedniej wyspie Brač. Miasto posiada ogółem 15 km piaszczystych i kamienistych plaż, z najbardziej znaną Zlatni Rat. Ten kamienisty cypel stanowi unikalny fenomen i jest wcinającym się w głąb morza półwyspem, którego kształt i położenie zależą od wiatru i prądów morskich.

Oficjalna strona miasta Split: http://www.visitsplit.com/

Interaktywna mapa Splitu: kliknij tutaj

Wyświetl większą mapę

 

Odległości ze Splitu do najpopularniejszych miejscowości:

  • Omiš – 25 km
  • Makarska – 60 km
  • Šibenik – 87 km
  • Zadar – 158 km
  • Trogir – 28 km
  • Dubrownik – 230 km

Galeria zdjęć – Split