Regulacje dla przyjeżdżających do Chorwacji w związku z COVID-19

Sytuacja z COVID-19 jest bardzo dynamiczna, przepisy mogą zmieniać się z dnia na dzień, dlatego też dzisiejszy post powstaje z uwzględnieniem stanu na 25.05.2020. Jest to czas, kiedy osoby mające rezerwacje zastanawiają się, jak będzie wyglądał ich pobyt na urlopie i czy w ogóle dojdzie do skutku. Inni natomiast myślą, czy mogą podejmować decyzje odnośnie planów urlopowych czy nadal muszą czekać na rozwój wydarzeń.

W oparciu o informacje z Chorwacji chcemy Państwu naświetlić, jak wygląda sytuacja w samej Chorwacji pod względem wjazdu do Chorwacji mieszkańców krajów Unii Europejskiej. Przypominamy, że poniższe dotyczy stanu na 25.05.2020. Nasz wpis przygotowaliśmy w formie pytań, które bardzo często zadają nam nasi klienci.Odpowiedzi na te pytania pochodzą z wiarygodnego źródła – strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RH.

  1. Czy osoba wjeżdżająca na teren Republiki Chorwacji musi poddać się kwarantannie?

Nie. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny dla osób wjeżdżających na teren Chorwacji. Jedynie wobec osób, które miały ostatnio kontakt z osobami zakażonymi COVID 19 może zostać nałożony obowiązek kwarantanny. Pozostałym osobom funkcjonariusze straży granicznej przekażą ulotki z zaleceniami opracowanymi przez  Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego, których należy przestrzegać w ciągu następnych 14 dni.

2. Jakie dokumenty turysta musi okazać funkcjonariuszom na granicy przy wjeździe do Chorwacji?

Konieczne jest przedstawienie potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w obiekcie noclegowym.
Potwierdzenie takie obejmuje min:
– Potwierdzenie rezerwacji zakwaterowania przez wszystkich dostawców usług zakwaterowania / wszystkie rodzaje zakwaterowania (prywatne apartamenty, hotele, pensjonaty)
– Umowa  obozu czy kolonii
– Umowa na stałe miejsce do cumowania w morskim porcie turystycznym
– Potwierdzenie rezerwacji miejsca do cumowania w morskim porcie turystycznym
– Voucher biura podróży

Dokument potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania musi określać:

  • dokładne miejsce i adres obiektu noclegowego
  • numer telefonu kontaktowego turysty
  • datę planowanego wyjazdu z Chorwacji

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Turystyki wkrótce zostanie opublikowana specjalna aplikacja, w której goście będą mogli wprowadzić wszystkie te informacje z wyprzedzeniem, aby szybciej przekroczyć granicę.

W drugiej połowie czerwca planowane jest w Polsce (jak również w całej EU) otworzenie granic, co oznaczałoby zniesienie kontroli i obowiązku odbycia 14 – dniowej kwarantanny. Wiele państw EU już taką kwarantannę dla swoich obywateli zniosło, czekamy więc z niecierpliwością na decyzję naszych władz. Mamy nadzieję, że sytuacja nie pogorszy się i nie będzie konieczne wdrażanie nowych restrykcji przez rządy krajów EU.

Pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa warto przed wyjazdem zerknąć na informacje dotyczące przekraczania granicy w krajach tranzytowych oraz kraju decelowym. Sytuacja z COVID-19 może być bardzo zmienna, dlatego też na bieżąco warto śledzić wiadomości zarówno z kraju, jak i zza granicy.

Wiarygodne źródło informacji dotyczących wyjazdu do różnych krajów znajdziecie na stronie:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Źródło informacji opisanych w poście:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RH

Slobodna Dalmacija.hr 

 

 

Dodaj komentarz