Miljenko Rušinić i Dobrila Vitturi, czyli chorwacka wersja Romeo i Julii

Do Kaštel Lukšić trafiłam zupełnie przypadkowo. Szukałam miejsca nad morzem, żeby zjeść coś po przylocie do Chorwacji. Wybór padł na Riwierę Kaštelańską ponieważ tu zlokalizowane jest lotnisko Split. Riwiera rozciąga się wzdłuż Zalewu Kaštelańskiego pomiędzy dwoma uroczymi miastami – Trogirem i Splitem oraz wyspą Čiovo. Znajdują się na niej niewielkie, zabytkowe miasteczka, ośrodki wypoczynkowe i rybackie wioski. Znakiem rozpoznawczym Riwiery jest 17 zamków (kašteli) i wież obronnych z XVI w., które miały chronić ludność w razie ataku wojsk imperium osmańskiego.

Jadąc od miejscowości do miejscowości postanowiłam zatrzymać się w Kaštel Lukšić. Tam trafiłam do rewelacyjnej restauracji Mala Mora, zlokalizowanej przy samym morzu, przy ulicy Mala Mora 5. Takiej pysznej zupy rybnej i sałatki z ośmiornicy nigdzie jeszcze nie jadłam. Polecam więc z czystym sumieniem! Ale nie o jedzeniu chciałam dziś Wam napisać tylko o Zamku Vitturi i wielkiej miłości, o której mówi się, że była taka, jak pomiędzy Romeo i Julią, a rzecz działa się właśnie w Kaštel Lukšić min. na Zamku Vitturi.

Renesansowy Zamek Vitturi został wybudowany w 1564 r. przez arystokratyczną rodzinę Vitturi z Trogiru. Dwóch arystokratów Jerolim i Nikola wybudowali ten zamek nie tylko dla zapewnienia swojej rodzinie bezpieczeństwa, ale również w celu zapewnienia ochrony mieszkańcom sąsiedniej wioski Ostrog. Zamek składał się z budynku mieszkalnego i dwóch wież obronnych i był połączony z lądem mostem zwodzonym, który później zastąpiono mostem kamiennym. Do pałacu należał również klasycystyczny park z XVII w., który również był założony przez rodzinę Vitturi. W 1968 roku park został ogłoszony pomnikiem architektury parkowej.

Obecnie odnowiony zamek stanowi centrum kulturalne miejscowości. Odbywają się tu koncerty, wystawy, przedstawienia, różne wydarzenia kulturalne. Ponadto działa tu również muzeum miejskie. Zamek słynie w okolicy nie tylko ze swego piękna, a także z legendy, której główną bohaterką jest jego mieszkanka Dobrila Vitturi. Historia tragicznej miłości kochanków przypomina historię najsłynniejszej włoskiej pary – Romea i Julii i tak samo jak historia Szekspira, historia miłości pary z Kaštel Lukšić stanowiła fabułę wielu chorwackich przedstawień, oper czy powieści. Według legendy historia miłości sięga wieku XVII, a głównymi jej bohaterami byli rodzina Vitturi z córką Dobrila oraz rodzina Rušinić z synem Miljenko. Młodzi zakochali się w sobie, jednak ze względu na rodzinne waśnie musieli ukrywać swoją miłość. Jednak nie udało im się utrzymać tego związku w tajemnicy. Kiedy rodzice dowiedzieli się o tym, postanowili ich rozdzielić. Chłopak został wysłany do Wenecji, natomiast ojciec dziewczyny zaaranżował małżeństwo ze starszym szlachcicem z Trogiru. Miljenko dowiedział się o planach przyszłego teścia i wrócił z Wenecji w samą porę, aby przerwać ślub. W rezultacie został wygnany z Kaštel Lukšić, a Dobrila została wysłana do klasztoru. Dziewczyna uciekła z klasztoru, żeby w tajemnicy przed rodziną poślubić Miljneko. Ojciec odnalazł kochanków i obiecał, że jak wrócą do domu to nie będzie się przeciwstawiał ich miłości. Tak też się stało, młodzi wrócili do Kaštel Lukšić i pobrali się. Kiedy wesele dobiegło końca ojciec dziewczyny trawiony wściekłością zabił Miljenko, a młoda małżonka zmarła w krótce z powodu wielkiego smutku. Jej jedynym życzeniem było pochowanie obok Miljenka. Ich grób znajduje się w kościele św. Jana w Kaštel Lukšić i słynie z napisu „Spoczywaj w pokoju kochankowie”.

Czy Wam udało się odwiedzić Zamek Vitturi, a może zobaczyliście grób kochanków? Jeśli tak, napiszcie o Waszych wrażeniach z tego miejsca w komentarzu!

Dodaj komentarz