Zadzwoń do nas: + 48 660 448 778

Vrboska

vrboska
Wybierz apartament:

Vrboska to najmniejsze miasteczko na wyspie Hvar. Położona jest w północnej części wyspy pomiędzy miastami Jelsa i Stari Grad w wąskiej, głęboko wcinającej się w ląd zatoce.
Vrboska określana jest mianem Małej Wenecji z powodu ilości mostów, które tam się znajdują. Składa się z części wschodniej – Pjace i zachodniej – Padva. Vrboska została zasiedlona w XV w. Miasteczko zamieszkuje obecnie ponad 500 mieszkańców, którzy zajmują się głównie rybołówstwem oraz uprawą winorośli i fig.

Miejscowość otoczona jest lasem sosnowym. Nie ma w nim wielkich ośrodków wczasowych czy hoteli, turystyka sprowadza się głównie do kwater prywatnych. Tutaj czas spędza się głównie w otoczeniu nieskazitelnie czystej przyrody. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się na spacer do sąsiedniego miasteczka – Jelsa, które łączy z Vroboska 1,5 kilometrowa promenada.

Ponadto miłośnicy chorwackiej architektury znajdą coś dla siebie. Ważnymi zabytkami są również obiekty sakralne: Kościół sv. Marije (św. Marii z 1465 r.), sv. Lovrinca (św. Wawrzyńca z XVI w.) i sv. Petra (św. Piotra z 1469 r.). Najciekawszy z nich jest kościół św. Marii (kościół-twierdza), z którego murów obronnych i dzwonnicy, roztacza się widok na zatokę i miasto.
Architektura miasteczka wywodzi się z różnych stylów: gotyckiego, neorenesansowego i barokowego. Charakterystyczna zabudowa śródziemnomorska z małymi domkami umiejscowionymi po obu stronach kanału, połączona ze zabudowaniami starego miasta pochodzącymi z różnych stylów architektonicznych tj. gotyk, renesans i barok, jak również nowoczesnymi, bogatymi willami czyni architektoniczną mieszankę kulturową.
Do atrakcji turystycznych zalicza się Muzeum Rybołówstwa, które prezentuje historię rybołówstwa wyspy Hvar. Zbiory muzealne zawierają całe, tradycyjne wyposażenie rybackie- od sieci i narzędzi po urządzenia do przetwórstwa ryb. Można tu również zobaczyć zrekonstruowany dom rybacki, który daje świadectwo niełatwego życia rybaka.
Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10:00-12:30 i 18:30-21:00

Do atrakcji można również zaliczyć rejsy wycieczkowej, które codziennie organizowane są  na słynną plażę Zlatni Rat na wyspie Brać.

Co roku na początku sierpnia w miasteczku organizowana jest impreza Noc Rybaka podczas której turyści mają okazję uczestniczyć w wielkim festynie, dobrze się bawić i skosztować lokalnych specjałów.
Vrboska posiada otwarty przez cały rok port dla żeglarzy ACI Marina Vrboska.

Odległości z Vrboska do najpopularniejszych miejscowości:

  • Jelsa – 4 km
  • Hvar – 25 km
  • Stari Grad – 7 km


Galeria zdjęć

Blog – CroDea spełnia marzenia…

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, stworzonego dla wszystkich miłośników Chorwacji i Czarnogóry. Znajdziesz w nim informacje, jakie miejsca warto odwiedzić podczas pobytu na Bałkanach oraz praktyczne porady dotyczące turystycznych atrakcji. Zobacz o czym piszemy, obejrzyj zdjęcia, dodaj swój komentarz!

Zobacz więcej

Dane właściciela Serwisu CroDea.pl

CroDea Joanna Zielińska
ul. Połczyńska 29k/5, 78-300 Świdwin
Telefon: +48 94 716 24 35
+48 660 448 778
Strona internetowa: https://crodea.pl
Email: joanna.zielinska@crodea.pl
%d bloggers like this: