Zadzwoń do nas: + 48 660 448 778

Wyspa Hvar

CHORWACJA
HVAR – WYSPA PACHNĄCA LAWENDĄ

CHORWACJA HVAR
Wybierz miejscowość:

Wyspa Hvar to górzysta wyspa południowej Dalmacji, rozciągająca się między wyspami Brač i Korčula. Jej powierzchnia wynosi 297,38 km², wyspa jest długa (68 km) i wąska (4 do 10,5 km). Od północy omywa ją Hvarski kanał, a od południa kanały Šćedrovski, Korčulanski i Neretvanski. Najwyższy szczyt wyspy to Sveti Nikola (626 m n.p.m.). Po północnej stronie wybrzeża występują półwyspy i zatoczki, natomiast południowy brzeg jest stromy i skalisty.

Wyspa Hvar zwana jest “lawendową wyspą”. Sadzona masowo lawenda jest jednym z głównych źródeł dochodów wyspy. Inne określenie to “wyspa lawendy, wina i słońca” ze względu na największe w Chorwacji nasłonecznienie (średnio 2 724 godz. rocznie), które powoduje że wyspa jest atrakcyjna nawet zimą oraz liczne winnice.

Hvar jest znany z niebezpiecznych i krętych dróg. Chorwaci mają nawet swoje powiedzenie, jeśli chcą komuś źle życzyć: “obyś zginął na drogach Hvaru”.

Najpopularniejsze miejscowości na wyspie to Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska i Sućuraj.

W 2008 krajobraz kulturowy wyspy Hvar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu.

Oficjalna strona wyspy Hvar: zobacz tutaj

Wyspę Hvar łączą z kontynentem promy na trasach: Drvenik – Sućuraj, Split- Stari Grad. Trasę obsługuje przewoźnik Jadrolinia.


Galeria zdjęć – Chorwacja Hvar

Galeria zdjęć – Sucuraj

Galeria zdjęć – Vrboska

Galeria zdjęć – Chorwacja Hvar widoki

Blog – CroDea spełnia marzenia…

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, stworzonego dla wszystkich miłośników Chorwacji i Czarnogóry. Znajdziesz w nim informacje, jakie miejsca warto odwiedzić podczas pobytu na Bałkanach oraz praktyczne porady dotyczące turystycznych atrakcji. Zobacz o czym piszemy, obejrzyj zdjęcia, dodaj swój komentarz!

Zobacz więcej

Dane właściciela Serwisu CroDea.pl

CroDea Joanna Zielińska
ul. Połczyńska 29k/5, 78-300 Świdwin
Telefon: +48 94 716 24 35
+48 660 448 778
Strona internetowa: https://crodea.pl
Email: joanna.zielinska@crodea.pl
%d bloggers like this: