zatoka katorska
Wybierz miejscowość:

Zatoka (Boka) Kotorska to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża Morza Adriatyckiego. Stanowi największy, a zarazem najgłębszy fiord na południu Europy, posiadający cechy typowe dla fiordów norweskich. Zygzakowaty fiord ma długość ponad 40 km, a linia brzegowa ma około 100 km. Składa się z pięciu mniejszych zatok: Kotorski zaliv, Hercegnovski zaliv, Tivatski zaliv, Morinjski zaliv i Risanski zaliv i zajmuje powierzchnię 655 km2.

Ze względu na piękno i różnorodność ukształtowania terenu, zatoka zaliczana jest do najbardziej interesujących bogactw naturalnych w basenie Morza Śródziemnego. Nad porosłymi bujną roślinnością brzegami usytuowane są liczne miasteczka ze wspaniałymi zabytkami z epoki Greków i Rzymian, z okresu Renesansu i Baroku.

    • Kotor jest starym, śródziemnomorskim miastem portowym zaliczanym do jednych z najbardziej urokliwych miast Czarnogóry. Zbudowany z białego kamienia i otoczony zabytkowymi murami miejskimi, oferuje swoim gościom wiele atrakcji. Dodatkowe wrażenie robi otoczenie miasta – tuż za nim wznoszą się szczyty Orjenu i Lovćenu. Charakterystyczna zabudowa pełna wąskich, krętych uliczek, liczne zabytki architektury, która zdradza dawną przynależność miasta do Wenecji oraz położenie tworzą niepowtarzalną atmosferę. Zabytkowe Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
    • Półwysep Luštica należący do najpiękniejszych i niezwykle romantycznych zakątków kraju. Region ten po dzień dzisiejszy zachował swój tradycyjny charakter. Na półwyspie jest urocza miejscowość Rose polecana zakochanym.
    • Herceg Novi – historyczne miasteczko, zwane “Bramą Czarnogóry” – to ono wita turystów wjeżdżających od strony Chorwacji. Nazywane jest miastem słońca i zieleni. Atrakcją są tu piękne plaże oraz niepowtarzalna, śródziemnomorska roślinność.
    • Risan to nieduża, malownicza miejscowość położona w głębi Zatoki. Pozostałości murów obronnych, rzymskie mozaiki i inne pamiątki z tamtych czasów przyciągają miłośników zabytków. Dodatkowym atutem jest cisza, spokój, dużo zieleni i przepiękne widoki.
    • Perast – miasteczko położone u podnóża wzgórza św. Ilije. Jednym z najbardziej interesujących miejsc w okolicy jest sztuczna wyspa z kościołem Gospa od Skrpjela.
    • Tivat to malownicza, nowoczesna miejscowość, oferująca turystom doskonałe warunki wypoczynku. Charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą, urozmaiconym, skalistym wybrzeżem, łagodnym, śródziemnomorskim klimatem i bogatą śródziemnomorską roślinnością. Jako jedyny kurort na wybrzeżu posiada międzynarodowy port lotniczy.


Galeria zdjęć – przeprawa promowa Kamenari-Lepetani

Galeria zdjęć – Kotor

Galeria zdjęć – trasa widokowa Cetinje-Kotor

Galeria zdjęć – Cetinje