PODRÓŻ SAMOCHODEM PO CHORWACJI

podróż autem

Telefon awaryjny do pomocy drogowej Chorwackiego Automobilklubu (HAK): +385 1987

  • Wymagane dokumenty:

Aby wjechać do Chorwacji potrzebne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia pojazdu. Międzynarodowe prawo jazdy jest mile widziane przy korzystaniu z usług wypożyczalni samochodów. Dokument ten wydaje automobilklub w miejscu zamieszkania. Kierowca musi posiadać ważne międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje na terenie Unii Europejskiej albo inny dokument ubezpieczenia.

  • Ograniczenia prędkości:

50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu, 130 km/h na autostradach, 80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi bez hamulców,

  •  Telefony komórkowe a prowadzenie auta:

Podczas prowadzenia samochodu zabronione jest używanie telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free. Jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowa. Kamizelka odblaskowa stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu, kierowca obowiązany jest do założenia jej podczas wykonywania czynności przy samochodzie. Obowiązek posiadania w pojeździe trójkąta ostrzegawczego i apteczki. Surowe kary w stosunku do kierowców parkujących w niedozwolonych miejscach (ten przepis jest rygorystycznie przestrzegany przez chorwacką policję drogową; pojazdy parkujące w niedozwolonych miejscach najczęściej w krótkim czasie są odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy obłożeni wysokimi karami pieniężnymi).

  • Alkohol a prowadzenie auta:

Zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz zawodowych, wykonujących pracę – 0,0 promila, dla pozostałych – 0,5 promila). Nie przestrzeganie powyższego przepisu grozi karą pieniężną (od 700 do 2100,- EURO), odebraniem prawa jazdy na rok lub dwa, ew. karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy,

  •  Stacje benzynowe:

Stacje benzynowe we wszystkich większych miastach i na autostradach czynne są przez całą dobę. Na stacjach benzynowych sprzedawane są następujące rodzaje paliwa: Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super Plus 98, Euro Diesel i Diesel, a na stacjach w większych miastach i na autostradach również gaz.

Informacje o cenach paliw i stacjach sprzedających gaz znajdują się na: www.ina.hrwww.omv.hrwww.hak.hr; www.tifon.hr

  •  Opłaty drogowe:

W Chorwacji wszystkie autostrady (A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7) są płatne. Dotychczas wybudowano ponad 1000 km. bardzo dobrej jakości autostrad, ponad 600 km. jest w planach (niektóre odcinki są już w budowie). Pomimo, że autostrady nie są tanie, to warto pozwolić sobie na wygodę i komfort jazdy, szczególnie kiedy jedziemy do środkowej czy południowej Dalmacji i mamy przed sobą do przejechania 500 km. Odradzam w sezonie jazdę zatłoczoną Jadranską Magistralą (droga E 65) lub górska trasą E71. Obie trasy są malownicze, atrakcyjne pod względem krajobrazu, jednak komfort jazdy po serpentynach, z licznymi ograniczeniami nawet do 40 km/h i w korkach potrafi przyćmić nawet najbardziej zapierające dech w piersiach widoki! Postaw na wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo!

Dodatkowo zapłacisz również na drogach ekspresowych:
“Istryjski Y“ z punktami opłaty drogowej “Tunel Učka” i wiadukt “Mirna”, a także przy wjeździe na niektóre mosty prowadzące np. na wyspę Krk czy Pag.

Więcej przydatnych informacji na temat wyjazdu samochodem znajdziesz tutaj:

  • Autostrady w Chorwacji – zobacz: tutaj
  • Opłaty za autostrady na trasie do Chorwacji: zobacz: tutaj
  • Przepisy ruchu drogowego w Chorwacji: zobacz: tutaj
  • Wyjazd do Chorwacji pożyczonym autem: zobacz: tutaj

Informacje dot. autostrad znajdują się pod adresami internetowymi:
www.hak.hr, www.hac.hr, www.bina-istra.hr, www.arz.hr, www.azm.hr, www.huka.hr

chorwackie drogi

TRANSPORT MORSKI

prom

Główny chorwacki morski przewoźnik pasażerski Jadrolinia utrzymuje największą liczbę regularnych, międzynarodowych i krajowych linii promowych i ekspresowych.
W przypadku chęci dostania się na wyspę zwróć uwagę, czy dany rejs obsługuje prom do przewozu samochodów czy tylko na tej trasie kuruje katamaran. W sezonie zwykle bywają kolejki, zadbaj więc o to, aby nie przyjeżdżać do portu w ostatniej chwili.
Bilety można kupić na miejscu, w porcie, w małych budkach z logo przewoźnika (Jadrolinia). Za bilety można płacić kartą płatniczą.
Wszelkie informacje (cenniki, rozkład rejsów) pod adresem: www.jadrolinija.hr

TRANSPORT LOTNICZY

Coraz popularniejsze staje się podróżowanie do Chorwacji liniami lotniczymi. Coraz więcej przewoźników oferuje tanie loty z polskich miast do Zadaru, Splitu czy Dubrownika.

Jeśli decydujesz się na wynajem apartamentu poprzez nasz Serwis i planujesz podróż samolotem poinformuj nas o tym wcześniej! Wielu właścicieli oferuje pomoc w transferze z/do lotniska.

Poniżej link do portu lotniczego Split.

www.split-airport.hr/web-check-in.html